“Starfield’in İlk 45 Dakikasını Sızdıran Adam Ağır Suçlamalarla Tutuklandı!”

Bethesda’nın 20 yıldan fazla bir süredir çıkardığı ilk yeni IP’si olan Starfield’ın uzun bekleyişi neredeyse sona eriyor. Ancak bu beklemek istemeyen bazı oyuncular var, bunlardan biri de iddiaya göre oyunun ilk 45 dakikasını sızdıran Dan Harris. 29 yaşındaki Harris, Starfield görüntülerini sızdırdıktan sadece birkaç gün sonra, bu kez oyunun çalınmış kopyalarını internette satışa çıkardığı bildiriliyor. Ancak bu sefer, görünüşe göre sonuçlarla karşı karşıya kalacak gibi görünüyor.

Shelby County, Tennessee Sheriff’s Office resmi web sitesine göre, Harris, Starfield görüntülerini sızdırdıktan sadece birkaç gün sonra, 24 Ağustos’ta tutuklandı. Kotaku tarafından bildirilen habere göre, site, Harris’in 2.500-10.000 dolar değerinde çalıntı mal sahibi olma suçundan bir felony suçlamasıyla karşı karşıya olduğunu, 1.000 dolar veya daha az değerinde çalıntı mal sahibi olma suçundan bir hafif suçlama aldığını ve uyuşturucu madde sahipliği suçundan bir hafif suçlama aldığını doğruluyor. Kamuya açık olan rezervasyon kayıtlarının Starfield adını belirtmediğini belirtmekle birlikte, çalıntı malın bunun olduğunu varsaymak için büyük bir atlamaya gerek yok. Videoları izlemek için etkinleştirilmiş bir javascripte sahip tarayıcıya ihtiyacınız var.

Sızıntıyı izleyenlerin hemen fark ettikleri bir şey, Harris’in oyunu nasıl oynayacağını bilmediği gibi göründü, standart RPG mekaniğiyle tamamen tanışık olmadığı izlenimini verdi. Bununla ilgili bir takip videosunda Bethesda Game Studios’un yönetmeni ve yürütücü yapımcısı Todd Howard’a seslendi ve oyunun kalitesi hakkında düşüncelerini paylaştı. Harris, Bethesda’nın yaklaşan bilim kurgu RPG’si hakkında “Todd, alınma ama, iyi bir oyun, bu” dedi. “[Sızan görüntülerin izleyicileri], ben başlangıç seviyesinde oynuyormuşum gibi söylüyorlar çünkü ben oyun uzmanı değilim. Sadece bir şeyler deniyordum. Bu iyi bir oyun, kaçırmak istemeyeceksiniz.”

Suçlamaların Starfield sızıntılarıyla ilgili olmaması mümkündür, ancak Bethesda’nın Harris’in eylemlerini cezasız bırakması düşünülemeyeceğinden, Hakkaniyet Mahrumiyeti’ndeki Mercari hesabı aracılığıyla çalıntı oyunları çalmak gibi bir adım daha atmış olması nedeniyle bunun böyle olması zordur. Harris’i bu kopyalara nasıl sahip olduğu veya bunların sahte mi olduğu açık değildir, ancak satışa sunulan ürünler arasında çok istenen Constellation Edition da bulunmaktadır.

Starfield kopyalarının meşruiyeti konusundaki şüpheye cevap olarak, Harris siparişleri göndermek için FedEx’e gittiğini gösteren birkaç ek video yayınladı. “Söylüyorum size, internete bir şeyler yüklerim ve bu gerçek değil mi sanıyordunuz? Hayır bebeğim, öyle yapmıyoruz, öyle yapmıyoruz,” dedi Harris. “Siz burada küçük çocuklarla oyun oynamaya alışmışsınız.”

Ancak sadece birkaç gün sonra, 23-24 Ağustos arasında, Harris’in sosyal medya paylaşımları kaybolmaya başladı. Bu, Harris’in kendisi tarafından değil, çeşitli sosyal medya sitelerinin moderasyon ekipleri tarafından yapılmış olabileceği göz önüne alındığında mümkündür, çünkü Starfield kopyalarını satarken delil olarak görülen Mercari hesabı hala aktiftir, ancak şu anda satın alınabilecek başka bir öğe bulunmamaktadır.

Microsoft ve/veya Bethesda’nın Shelby County kanun uygulama birimlerini bilgilendirip bilgilendirmediği veya Harris’in tutuklanmasının diğer çalıntı mallarla ilgili olup olmadığı belirsizdir. İkinci durumda, Bethesda suçlamalarıyla ilgili olarak yakında daha fazla yasal sorunla karşı karşıya kalabilir.

Starfield, 6 Eylül 2023 tarihinde PC ve Xbox Series X|S için satışa sunulacak. Premium Edition veya Constellation Edition ön siparişi veren oyuncular, oyunun tam beş gün öncesinde, 31 Ağustos’ta PT saat 17:00’de / ET saat 20:00’de erken erişim elde edeceklerdir. Game Pass aboneleri, Premium Edition’a yükseltme için 39,99 USD ödeyerek erken erişime sahip olabilirler. İçeriklerimiz bağımsız olarak seçilmiştir. GameSpot, sitemizde yer alan herhangi bir şeyi satın alırsanız gelirden pay alabilir.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Xbox, PS5’e eşleşmek için fiyatları artırmadı.

Microsoft, PlayStation 5 konsollarının fiyatını arttırmasına tepki olarak, rekabetçi kalmak için Xbox Series X|S’in fiyatını …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com