“Final Fantasy 16’da 7 Önemli Geri Dönüş ve Nedenleri!”

Final Fantasy 16, gelecek için cesur bir yol inşa edebilir, ancak Creative Business Unit 3, serinin geçmişine düzinelerce gönderme dağıttı. Bunlardan bazıları küçük işaretlerdir, örneğin Final Fantasy 14 gibi dünyanın dengesi bozulduğunda elementallerin ortaya çıkması gibi, ancak bu “Easter egg”lerin bazıları basit nostaljiden daha fazla hikaye anlatır. Geçmiş Final Fantasy oyunlarına yapılan geri dönüşler, 16’nın en iyi hikayeleştirmelerini gizler.

Clive ve Jill, Phoenix Gate’ten önceki gece
Clive Rosfield ve Jill Warrick, Clive’ın babasının Jill’i politik bir rehine / koruyucu olarak evine getirmesinden sonra çocukken tanıştılar. Clive ve Jill birlikte dururlar ve Final Fantasy 7’deki su kulesinde olduğu gibi ayın üzerlerine baktıklarında, birkaç önemli farkla bir çağrışım yaparlar. Cloud, yalnız ve sevilmeyen olmadığı bir geleceğe dört gözle bakarken, Jill ve Clive sadece savaşın ve acının güneşle birlikte geleceğini biliyorlar. Tifa ve Cloud birbirlerini neredeyse hiç tanımıyordu, hafızaları yanıltıyor olsa bile, bu an sonraki yaşamlarında zihinsel bir acı kaynağı haline gelir. Ancak, Jill ve Clive’ı travma ve kayıp bir araya getirir, genç yaşta bile. Bu üzüntüde kovulan bağ, ikisinin birlikte kalırlarsa daha iyi bir gelecek yaratabilecekleri konusunda ince bir umut verir ve oyunun ilerleyen karanlık anlarında onları hayatta tutarlar.

Kutsal İmparatorluk Sanbreque’e Sızma
“Kötü bir imparatorluğu istila etmeyen bir RPG yoktur” diye düşünebilirsiniz, ancak Final Fantasy 16’daki Sanbreque seferi Final Fantasy 2 ile önemli benzerlikler paylaşıyor. Cid’in direniş grubu gizlice hareket eder ve üyeleri kıtada özel semboller sayesinde tanır, Final Fantasy 2’deki Fynn direnişi gibi gizli kelimeleri kullanarak bağlılık bildirirler. İki oyunda da bir müttefikin ailesi imparatorluğa hizmet eder ve perde arkasında ipleri çeken kötü bir tanrı da vardır. Fark şudur ki, Final Fantasy 2’de Firion ve Maria Palamecia’ya saldırdıklarında, Maria’nın kardeşi, ihanet eden Leon için umut vardır. Geçmişteki eylemlerinden pişmanlık duyar, küçük bir şekilde telafi etmeye çalışır ve istediği takdirde evine geri dönmek için açık bir davet alır. Clive’un annesi Annabella, geçmiş eylemleri için değişebilir veya en azından pişmanlık ifade edebilir, ancak gururuna, öfkesine ve kinine tutunur ve zorlama bir çatışma yaratır. Final Fantasy 16 sadece havalı olmak için karanlık değildir. Valisthea’yı neyin yarattığının çarpıcı bir şekilde karmaşık seçimler, bulaşıcı bencil davranışlar ve zalimliklerin bir deseni vardır ve Final Fantasy 2’nin iyimserliği ile karşılaştırma, Final Fantasy 16’nın ana temalarından birini altını çizer. Daha iyi bir gelecek umabilirsiniz, ancak bunun için savaşmanız gerekebilir.

Clive Ifrit’in kimliğini öğreniyor
Clive, Eikon Ifrit’in gerçekte kim olduğunu öğrendiğinde Final Fantasy 9’da kökleri olan karanlık bir diziyle krize girer. FF 9’un kahramanı Zidane, oyundan sonlara doğru kimliği hakkında rahatsız edici bir gerçek keşfeder ve Clive gibi kendisi çıplak bir şekilde bir duvara zincirlenmez, ancak benzer bir depresif döngüye girer ve yalnızca yok olmayı diler. Zidane, dostları adım adım ortaya çıkan bir ilham verici çözüm alır ve ona karanlığın içinden geçmesine yardımcı olurlar. Şeyler Clive için biraz farklı gelişir. Kısmen kendi eylemlerine bağlı olarak, etrafında toplanacak bir grup arkadaşı yoktur. Clive’un sadece bir arkadaşı, Jill vardır, ancak kayıp ve travma üzerinden paylaştığı bağ, birçok müttefikin tüm bir partiden daha önemli olduğu söylenebilir. Zidane gerçeği kabul eder ve hayatına devam ederken, Clive için işler o kadar kolay değildir. Gerçeği etrafında yaşamın geri kalanını inşa etmek zorundadır ve sonsuza kadar taşımak zorundadır. Clive için arkadaşlık bağları sadece zorlu durumlarda yardımcı olmak için orada değil, yeniden nasıl yaşanacağını öğrenmek için de önemlidir.

Clive içsel karanlığıyla yüzleşme
Clive’un kendisiyle savaştığı kritik sahne, Cecil’in kendi karanlık tarafıyla savaştığı ve bir Paladine dönüşerek kurtuluş bulduğu Final Fantasy 4’ten gelir. Cecil’in savaşı, savaşlardan masum sivillere kadar her şeyi içeren kötü eylemleriyle yüzleşmek zorunda kalır. Ancak bu eylemlerin kökeni, korkuyla reddedilme korkusuyla, kralın emirlerini, ne kadar kötü olursa olsun kabul etmeye zorlayan zayıf iradesiydi. Eğer Cecil en kötü duyguları ve en karanlık arzularıyla savaşıyorsa, o zaman Clive’ın da aynı şekilde olduğu söylenebilir – ve onun kardeşini öldürmesini sürükleyen öfke başka ne kadar karanlık olabilir? Prologda Clive’da herhangi bir karakter kusuru bulmak zordur. Sakin, görevine sadık görünen dış yüzünün altında, annesinin reddi ve kardeşinin yüceltilmiş konumuyla çakışan kıskançlık, acı ve kinin bir okyanusu var olmalıydı. Bu şekilde bakınca, Clive’un genç olanı gerçeği kabul etmek ve telafi etmek için zaman geldiğinde yanında duran yaşlı olanıyla birlikte durur. Cid Cid Olan Cid
Hemen hemen her Final Fantasy’de bir Cid vardır, ancak Final Fantasy 16’nın Cidolfus Telamon’u, Final Fantasy Tactics’ teki Cidolfus Orlandeau ile oldukça benzerlikler paylaşır. Orlandeau da, kötü liderlerin arkasındaki kötülüğü tanıdıktan sonra yozlaşmış liderlere sırtını dönen soylu biridir. Bu Cid, doğru olanı yapma girişimlerinden dolayı hapse atılır ve neredeyse öldürülür, ancak sonunda Tactics’ kahramanı Ramza’ya katılır ve soylu kardeşlerine sırtını döner.

Final Fantasy 16’nın Cid’i genellikle geçmişi hakkında oldukça alaycıdır ve hem Dominant olmak zorunda olma zorlukları hem de insanlarını terk etme zorlukları hakkında konuşur. Clive ortaya çıktığında sadece alaycı yorumlar ve alaycı sözler vardır, ancak Tactics’teki Orlandeau objektif gözüyle bakıldığında ne zorluklarla karşılaşmış olabileceği ve daha iyi bir dünya için akranlarını ihanet ettiğinde ne riske giriştiği hakkında bazı ipuçları sunar.

Surlardaki Benedikta
Benedikta hikayesi oyunun en karmaşık olanlarından biridir ve onun karakterinin gelişimi hakkında kadınların güçlü olduğuna dair bir takım klişeler içerir. Bununla birlikte, Caer Norvent’e baskın yapmadan önce çalınan küçük bir sahnede, oyunun ilk bölümünden daha fazla şey gösteren kısa bir an vardır. Cid ve Barnabas ile olan

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Diablo 4’yü Görsel Yardım Almadan Tamamlayan İlk Kör Bireyle Tanışın.

Ty “Tyleniphe”, World of Warcraft ve Diablo gibi oyun serileri oynayarak büyüdü. Arkadaşlarıyla domuz kesmekten …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com