“Mortal Kombat 1-4 Rebooted Serisinden Ne Beklenmeli?” (64 karakter)

Mortal Kombat 1, herhangi bir dövüş serisinin hikayeleriyle insanları kendine çekebileceği kadar az sayıda bir seridir ve elbette NetherRealm Studios’un bunu kullanma konusunda mükemmel bir yeteneği vardır. Aslında, yaklaşan Mortal Kombat 1, bu uzun soluklu franchise’ın her şeyini alıp onu tamamen yeni şekillerde sunacak olan yeniden başlatılmış bir evren vaadi sayesinde daha önce hiç olmadığı kadar iyi yapıyor gibi görünüyor. Dolayısıyla, Mortal Kombat hayranlarının, bugüne kadar gördüğümüz birçok harika fragmana dayanarak Mortal Kombat 1’in hikayesinin neler getireceği konusunda birçok teorisi var. Bu nedenle, burada, bu yaklaşan yeniden başlatmanın hikayesiyle ilgili, doğru olabilecek birkaç teorimizi ele alacağız. Not: Bu makale önemli ölçüde hikaye sızdırıcı içerebilir.

SCORPION, SUB-ZERO VE… NOOB SAIBOT?

Scorpion ve Sub-Zero arasındaki eski düşmanlık, Mortal Kombat serisinin başlangıcından bu yana temel bir nokta olmuştur, bu yüzden Mortal Kombat 1’de bunun nasıl ele alınacağı hayran kitlesinin büyük bir ilgi odağı olmuştur. Yeniden başlatma burada kesinlikle ilginç şeyler yapıyor. Orijinal Mortal Kombat oyununda Sub-Zero olan ve daha sonra Noob Saibot olarak geri dönen Bi-Han, MK1’de yeniden bu rolü üstleniyor. Bu arada, franchise’ın büyük, büyük bir çoğunluğunda Sub-Zero olan kardeşi Kuai Liang, bu evrende Scorpion olacak. Sub-Zero ve Scorpion’ın kan bağına sahip olması zaten ilginç bir dönüm noktasıdır- ama tabii ki, burada ortaya çıkan daha da ilginç bir soru, Scorpion olarak bilinen Hanzo Hasashi’nin nerede olduğudur? Daha önce hiç Scorpion rolünü alan bir karakteri görmeyeceğimiz bu kez, şu ana kadar hikayede hangi rolü oynayacağıyla ilgili hiçbir kelime yok. IGN ile yapılan son röportajda anlatım yönetmeni Dominic Cianciolo, bununla ilgili yorum yapmamayı tercih etti ve bununla ilgili “sürprizbozucu” olacağını söyledi, bu da bize güvenli bir şekilde Hanzo’nun bu evrende var olduğunu farz edebiliriz. Peki nerede? Belki de bu evrende Noob Saibot olarak rol alacak? Yeni zaman çizelgesinin zaten bir Scorpion’u var. Yani Hanzo gerçekten hikayede bir rolü olacaksa, Noob Saibot olarak mı olacak? Ah, ve Hanzo’dan bahsetmişken, bu yeni zaman diliminde Shirai Ryu klanı hala var mı? Çünkü şu ana kadar bundan bir peep bile duymadık.

EDENIA

Karşımıza çıkan Outworld’ü yöneten kraliyet ailesi, yıllar boyunca alışık olduğumuzdan biraz farklı olacak Mortal Kombat 1’de. Kitana ve Mileena hala Prensesler (ancak ikizler olarak, ikincisi birincinin genetik klonu olmak yerine), ve Sindel, diri diri sevgiye ve dirilişe ihtiyaç duymayan Efendesidir. Ancak Tüm Outworld’ün bir parçası olarak düşündüğünüz ilk kişi olan Shao Kahn, Mortal Kombat 1’de krallığın İmparatoru değil. O, Outworld ordularının en yüce komutanı olan General Shao olarak görünecektir (başı şimdiden boynuzlarla çıkmaya başlamış korkunç bir savaşçı), ve Outworld’ün yöneticisi Sindel’in ölümünden önce Jerrod’dur (resmi Mortal Kombat websitesinde Sindel’in biyografisine göre). Bu bazı ilginç soruları gündeme getiriyor – önceki zaman çizelgelerinde, Sindel ve Jerrod Edenia’nın Kraliçesi ve Kralıydı, Jerrod Outworld’ün işgal edip fethettiği zaman Shao Kahn tarafından öldürülmüştü. Bundan sonra Sindel, Outworld’ün Kraliçesi olmaya zorlandı ve Shao Kahn ile hiç kan bağı olmayan kızı Kitana Prenses oldu. Ancak Sindel, Jerrod ve Kitana’nın Mortal Kombat 1’de tüm Outworld doğumlusu olmaları, Edenia krallığı için ne anlama geliyor? Cehennem, Rain bile artık bir Outworld doğumlu. NeatherRealm’ün oldukça trajik bir önlem olabilir, bu nedenle tüm krallığın bu yeniden başlatılmış evrende kesildiğini söylemek doğru gibi görünüyor. Ya da Outworld ve Edenia arasındaki savaş bu evrende de gerçekleşti, sadece bu kez Edenia kazandı ve Outworld ile birleşti. Bu, bu yeni zaman diliminde Outworld’ün niçin bu kadar bereketli ve güzel olduğunu da açıklar.

OUTWORLD’ÜN HAKİMLERİ

Mortal Kombat 1’de, Sindel Outworld’un İmparatoriçesi, Mileena ise ondan sonraki sırada olacak, ancak General Shao’nun taht için hiçbir hırsı olmayacak mı? İlginç bir şekilde, resmi Mortal Kombat websitesindeki karakter biyografisine göre, Shao’nun Sindel’e karşı başkaldırıda bulunabileceği belirtilmektedir. “General Shao, İmparatoriçe’ye hizmet etmekle yükümlü olmasına rağmen, sadakati Outworld’e karşıdır. Sindel’in hükümdarlığı Outworld’ü hiçbir zaman tehdit etse, ona son verme girişiminde bulunacak olan ilk kişi olacaktır.” Buna dayanarak, hikayenin sonunda Shao’nun Sindel’e karşı bir isyan başlatacağını ve hikaye sonunda Outworld İmparatoru olarak bildiğimiz şekilde kendisini göstereceğini şaşırmayız. Bunun gelmiş geçmişteki orijinal evrende Outworld’ün antik hükümdarı olan Ejderha Kralı Onaga’nın da hikayede bir rolü olacağı başka bir teorimiz var. Ne zaman ve nasıl hikayeye uyum sağlayacağını bilmek zor olsa da, Onaga’nın hikaye modunun son patronu olarak çıkması kesinlikle uygun bir şekilde epik bir sonuç olurdu.

KRONİKA VE KAMEO DÖVÜŞÇÜLER

Mortal Kombat 11’in sonunda, Kronika’nın yakın zamanda tekrar sahneye geleceğini beklemeyebilirdik, ancak Mortal Kombat 1’in yakın zamanda yayınlanan 20 dakikalık hikaye modu görüntülerinde gösterildiği gibi, kesinlikle geri döndü. Açıkça adlandırılmamış olsa da, Shang Tsung ile konuşan gizemli kadın, Kronika gibi görünüyor ve sesi de öyle, Shang Tsung’a yaptığı büyük vaatlerle birlikte, aynı havaya sahip gibi görünüyor. Peki bu zaman diliminde ne yapıyor? Elbette ki diğer tüm zaman çizelgelerinin olaylarından haberdar olan Liu Kang ve Geras gibi, bu zamanda da farkında olacak. Sonuçta, zamanın bekçisi olduğu için (veya en azından öyleydi), ve bununla birlikte gelen avantajlar sadece kaybolmaz. Zamanın sıfırlanmasına karşı sabit bir nokta olarak, Liu Kang’ın yeni zaman çizelgesine kendi planlarını uygulamak için girdiği varsayılabilir. Aslında, Kameo dövüşçülerinin, bir anlatı açısından onunla bir ilişkisi olduğu bir şans olduğunu düşünüyoruz. Biraz abartılı gelebilir, belki de Kameo’lar Kronika tarafından eski zaman çizelgelerindeki Mortal Kombat karakterlerinin bu yeni zamana çekilen versiyonlarıdır. Bu, Mortal Kombat 11’de yaşananlara oldukça benzer ve Kameo karakterlerinin tasarımlarının eski okul görünümlerini hatırlatması da açıklanabilir.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

P patronlarının yalanları ve onları nasıl yeneceğinize dair rehber

Ruh benzeri oyunda yenilecek birkaç patron var P’den yalanlar. Onları bulmakta ve yenmede sorun yaşıyorsanız, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com