Nintendo Switch, ABD’de Wii’nin Satış Rakamlarını Geride Bırakarak Xbox 360’a Yaklaşıyor!

NPD olarak bilinen şirketin eski adı Circana olan şirket, ABD video oyun endüstrisi hakkında yeni satış rakamları yayınladı ve Nintendo Switch için etkileyici kilometre taşlarını açıkladı. GI.biz’de paylaşılan rapora göre, ABD video oyun endüstrisi 2023 yılında genel olarak 58.3 milyar dolarlık bir hacme ulaşması bekleniyor ve bu, bir önceki yıla göre %3 artış gösteriyor. Bunun sebebi, konsolların daha kolay bulunabilir olması ve büyük yeni oyunların piyasaya sürülmesidir. Rapor ayrıca, Switch’in Amerika Birleşik Devletleri’nde Wii’nin toplam satışlarını geçtiğini ve Xbox 360’ı yakalamak üzere olduğunu ortaya koyuyor.

Son yıllarda, tedarik kısıtlamaları ve diğer sorunlar, konsolların tedarik ve bulunabilirliğini etkiledi, ancak günümüzde yeni donanımlar çok daha kolay bulunabiliyor. PS5’in çıkış sorunları ve Xbox Series X|S’nin erken dönemlerinde yaşanan sorunlara rağmen, PS5’in ABD’de satılan birimler açısından PS4’ten %5 daha iyi ve PS3’ten %87 daha fazla sattığı bildiriliyor. Xbox Series X|S ise Xbox One’ın %10 gerisinde, ancak Xbox 360’tan %6 daha fazla satılmış durumda.

2017 yılında piyasaya sürülen Switch, 2023 yılında da güçlü bir performans sergiliyor. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom’un piyasaya sürülmesi, konsolun satışlarını artırmaya yardımcı oldu ve Circana, Switch’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam satışlarının Wii’nin ömür boyu satışlarını Temmuz ayında geçtiğini belirtiyor. Switch, diğer popüler konsolların peşinden geliyor ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam satışlarında Xbox 360’ın bir milyon birimden daha az ve PS2’nin beş milyon birimden daha az bir farkla geride kalıyor.

Switch, dünya genelinde 129,5 milyon birim satış yaparken, Amerika kıtasında 49 milyon birim satış gerçekleştirdi, ancak özellikle ABD satışları hakkında bilgi bulunmamaktadır. Öte yandan, Xbox 360 dünya genelinde 84 milyon birim satarken, PS2’nin 155 milyon birim sattığı düşünülüyor.

Öte yandan, PlayStation 5, 2023 yılında hem satılan birimler hem de elde edilen gelir açısından Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok satan konsol oldu. Daha fazlası için Circana’nın ABD video oyun satışlarıyla ilgili tam raporuna göz atabilirsiniz. Burada tartışılan ürünler bağımsız olarak editörlerimiz tarafından seçilmiştir. GameSpot, sitemizde yer alan herhangi bir ürünü satın alırsanız gelirden pay alabilir.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Xbox, PS5’e eşleşmek için fiyatları artırmadı.

Microsoft, PlayStation 5 konsollarının fiyatını arttırmasına tepki olarak, rekabetçi kalmak için Xbox Series X|S’in fiyatını …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com