Mark Zuckerberg’ın Avatar Bacakları Konusu Sonunda Sonuçlandı

Geçtiğimiz yıl, Facebook (şimdi Meta olarak biliniyor) çirkin sanal gerçeklik avatarlarına bacak ekleyeceğini duyurdu. Bazı insanlar heyecanlandı. Şimdi bir yıl sonra, Meta bacakların yakında geleceğini söyledikten sonra, nihayet (bir şekilde) şirketin kasvetli dijital “metaverse”inde çalışıyorlar. Sevinecek miyiz?

Sizi 2022 Ağustos ayına götüreyim, Meta’nın ücretsiz, çevrimiçi sanal gerçeklik metaverse projesi Horizon Worlds’ün ilk yayınlanmasından yaklaşık bir yıl sonra. Mark Zuckerberg’in Horizon Worlds’ten içeriden bir selfie paylaştıktan sonra insanlar, Facebook CEO’sunu eleştirdi. Fotoğraf üzgün ve kesinlikle çirkin görünüyor ve Horizon’un bacakları olmayan, düşük çözünürlüklü dijital avatarlarını içeriyor. Bu korkunç görüntüye o kadar sert tepki verildi ki, daha sonra aslında Facebook’un avatarlarının büyük bir grafik güncellemesi alacağını (bu yüzden bu kadar kötü davranmayı bırakmalısınız) açıkladı. Geçtiğimiz yılın Ekim ayında, Zuckerberg iyileştirilmiş avatarları gösterdi ve hepsinin çalışan bacaklara sahip olacağını da önizledi. 2023’e kadar bir yayın tarihi sözü verildi ve birkaç gün sonra bacakları içeren tüm videoyun sahte olduğunu öğrendik ve motion capture animasyonlarını içerdiğini gördük.

Şimdi neredeyse bir yıl geçti. Metaverse kavramı etrafında çıkan şamata çoktan kayboldu ve dolandırıcılar yapay zeka teknolojilerine yöneldi. Ancak UploadVR’ın 28 Ağustos’ta bildirdiği gibi, Meta sonunda korkunç çevrimiçi video oyununa bacak ekledi. Ancak, birkaç açıklamayla birlikte geliyorlar.

İlk olarak, çömelme veya sıçrama yapamazsınız. Yani, bir VR kulaklık takarken bunları yapmaktan Meta sizi alıkoyamaz. Ancak, dünyada avatarınızın bacakları bu hareketleri yeniden yaratmaz. İkinci olarak, bacaklar sadece diğer insanların sizi izlerken olduğu gibi üçüncü şahıs görünümlerinde görünür. Bu yüzden aşağıya baktığınızda, hala 1990’ların nişancı oyunlarındaki çoğu baş kahramanla birçok ortak yanınız olduğunu göreceksiniz. Kendi bacaklarınızı oyun içi aynalar aracılığıyla algılayabilirken, Meta bunların birinci şahıs görünümünde gerekli olmadığına inanıyor.

Bunun yanında, bacaklar yalnızca Horizon halka açık test kanalının v57 sürümüne erişimi olan oyunculara ve kullanıcıların oluşturduğu oyunlarda veya Horizon Worlds’de değil sadece Horizon Home’da görülebilir. Ancak, Meta, bu yeni dijital bacakların oyunun geri kalan dünyalarına önümüzdeki birkaç hafta içinde ekleneceğini UploadVR’a bildirdi.

Bu kadar çok kısıtlama olsa da, sanırım teknik olarak Meta, bacakları 2023’te gönderdi. O yüzden bir süreye bağlı kalmaktan dolayı tebrikler.

Tabii gerçek soru şu: 2023’te kaç insan gerçekten Zuck’un sıkıcı (ve karlı olmayan) matrisine geri dönmek için heyecanlanıyor? Daha geçen yıl bile, Horizon Worlds’ün neredeyse hayalet bir şehir olduğunu ve Meta’nın kendi personelinin şirketin metaverse’inde oynamaktan veya çalışmaktan hoşlanmadığını duyduk. Sanırım kötü sanal bacaklar bunlardan hiçbirini değiştirmeyecek.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Destiny 2’nin En Vahşi Hafta Sonlarından Birini Yaşadı

Video oyunlarının bozulduğu zaman güzeldir. Aynı zamanda oyuncular için inanılmaz eğlenceli olabilir ve her şeyin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com