“Modern Warfare 3, Yapay Zeka Destekli Sesli Sohbet Moderasyon Sistemiyle Geliyor” (64 karakter)

Çağrı Merkezinde, “Yapay Zeka” ile desteklenen “Canlı Konuşma Moderasyonu” başlatıldı.
Activision, toksik davranışları engellemek için “Canlı Konuşma Moderasyonu” özelliğine sahip AI destekli ToxMod modelini kullanıyor.
Bu teknoloji, nefret söylemi, ayrımcı dil ve tacizi içeren toksik konuşmaları tespit etmek ve gerçek zamanlı olarak önlemek için yapay zeka kullanıyor. Call of Duty zaten 14 farklı dil için oyun içi metinlere (sohbet ve kullanıcı adları) yönelik metin tabanlı filtreleme ve oyuncu raporlama sistemi kullanıyor.
Activision, oyunculara sesli sohbetin izlendiğini ve kaydedildiğini “denetim amacıyla” yaptığını ve “belirli anahtar kelimeler yerine sesli sohbet içindeki zararı tespit etmeye odaklandığını” belirterek oyuncuları güvenceye almayı amaçlıyor.
Yeni sistem, mevcut Call of Duty Davranış Kuralları’na dayanarak moderasyon yapıyor. Activision, “zorba veya taciz içeren sesli sohbetin tolere edilmeyeceğini” uyarırken “ayrıca, çöpçülük ve arkadaşça takılma” gibi davranışlara da izin veriliyor. “Nefret söylemi, ayrımcılık, cinsiyetçilik ve diğer zarar verici diller Call of Duty Davranış Kuralları’nda belirtildiği şekilde tolere edilmeyecektir” diye de ekliyor Activision.
Activision ayrıca AI’nın tespit ettiği Davranış Kuralları ihlallerini uygulamadığını vurguluyor. “Call of Duty’nin Sesli Sohbet Moderasyon sistemi, toksik davranış hakkında raporlar gönderir, bu davranışın türüne ve gelişen bir modele dayalı olarak bir değerlendirme yapar” diye açıklıyor Activision. “Activision, sesli sohbet moderasyon ihlallerini nasıl uygulayacağına karar verir.”
Activision, bu yeni AI teknolojisine rağmen sesli sohbet moderasyonunun anında olmadığını açıklıyor. Algılama gerçek zamanlı olarak gerçekleşir ve sistem, Call of Duty Davranış Kuralları’na dayanarak toksik dilin sınıflandırılmasını ve işaretlenmesini yapar, ancak algılanan ihlallerin uygulanmadan önce bağlamı belirlemek için “ilgili kayıtların ek incelemeleri” gerekebilir. “Sistem büyüdükçe, süreçlerimiz ve yanıt sürelerimiz gelişecek” diyor Activision.
Activision, seslerinin moderasyon altında olmasını istemeyen oyuncuların oyun içi sesli sohbeti ayarlar menüsünden devre dışı bırakabileceğini belirtiyor, ancak sesli sohbeti kullanmaya devam etmek isterseniz çıkış yolu bulunmuyor gibi görünüyor.
“Oyunlarda rahatsız edici davranış veya taciz yeri asla yok” diyen Activision’ın baş teknoloji görevlisi Michael Vance, “Özellikle rahatsız edici sesli sohbet konusunda oyun dünyasında uzun süredir büyük bir zorlukla karşı karşıyayız. Bu işbirliğiyle, Modulate’in gerçek zamanlı ölçekte genelleştirilebilen son teknoloji makine öğrenme teknolojisini getiriyoruz. Bu, tüm oyuncular için eğlenceli, adil ve karşılanabilir bir deneyim yaratma ve sürdürme konusunda kritik bir adımdır” diyor.
Teknolojinin beta sürümü 30 Ağustos’ta Kuzey Amerika’da Modern Warfare 2 ve Warzone içinde kullanıma sunulacak ve dünya çapında (Asya hariç) Modern Warfare 3’ün 10 Kasım’daki piyasaya sürülmesiyle kullanıma sunulacak. Destek ilk olarak İngilizce olarak başlayacak, diğer diller ise takip edecek.
Activision, 2022’nin sonlarında Modern Warfare 2’nin piyasaya sürülmesinden bu yana, Call of Duty Davranış Kuralları’nı sesli ve/veya yazılı sohbette ihlal ettiği belirlenen bir milyondan fazla hesabı “kısıtladığını” söyledi. Zararlı dilin gerçek zamanlı reddini iyileştirmek için metin ve kullanıcı adı filtreleme teknolojisini “sürekli olarak” güncellediğini ekledi.
Bu ay Activision, Modern Warfare 3 kampanyasının ilk seviyesinin oynanışını ve Açık Dövüş Görevlerine ilk bakışı gösterdi.
Öte yandan, Modern Warfare 3, “tüm yeni bir açık dünya” içinde geçen bir Zombi moduna sahip. Oyuncular bu modda “en büyük Call of Duty zombi haritalarında” Zombie ordularına karşı takım halinde savaşabilirler. Bu, bir Modern Warfare oyununda yer alan ilk Zombies modudur.
Çok oyunculu yanında, Modern Warfare 3, orijinal Modern Warfare 2’den çıkış haritalarını içerir ve lansmandan sonra 12 yeni 6’e 6 haritanın çıkacağı duyuruldu. Activision, PlayStation, Xbox ve PC’de açık bir beta düzenleyecek (PlayStation sahipleri ilk erişimi alır). Ön sipariş verenler, piyasaya çıkışından bir hafta önce kampanyaya erişim kazanır.
Modern Warfare 3, 10 Kasım’da PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One ve Xbox Series X ve S için piyasaya sürülüyor.
Wesley, IGN’in İngiltere Haber Editörüdür. Twitter’da @wyp100 hesabından ulaşabilirsiniz. Wesley’ye wesley_yinpoole@ign.com adresinden veya gizlilik içinde wyp100@proton.me adresinden ulaşabilirsiniz.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Diablo 4’yü Görsel Yardım Almadan Tamamlayan İlk Kör Bireyle Tanışın.

Ty “Tyleniphe”, World of Warcraft ve Diablo gibi oyun serileri oynayarak büyüdü. Arkadaşlarıyla domuz kesmekten …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com