“PC’nizi Değiştirebilecek Ayaneo 2S Oyun El Bilgisayarı”

Son birkaç yılda, el tipi oyun bilgisayarları yavaşça ana akıma doğru ilerlemeye başladı. Evet, taşınabilir bilgisayarlar hala nispeten niş bir alan, ancak yakın gelecekte daha yaygın ilgi ve benimsenme işaretleri görülüyor. Valve’ın Linux destekli Steam Deck’in başarısı, elbette ki bunun en iyi örneğidir. Windows tarafında, PC donanım pazarının önemli bir oyuncusu olan Asus, ROG Ally ile el tipi PC sahnesinde yeni denemelerde bulunmuştur. Yeni teknolojinin popülerleştirilmesinde etkili üretici desteği önemlidir, ancak pratiklik daha da önemlidir.

Yüksek kaliteli el tipi bilgisayarlar genellikle 1.000 dolar veya daha fazla fiyatlarla satılmaktadır, ancak birçok durumda masaüstü bilgisayarlara kıyasla daha zayıf performansa sahiptirler. Bu göz önüne alındığında, tüketici ilgisinin sınırlı olabileceği anlaşılabilir. Yüksek kaliteli, ancak dizüstü bilgisayar/masaüstü bilgisayarlara kıyasla zayıf olan taşınabilir bilgisayarlar düzenli olarak 1.000 doların üzerinde fiyatlarla satılmaktadır, bu nedenle geniş tüketici ilgisi kazanmak oldukça zor olabilir. Ancak, bu pahalı el tipi bilgisayarlar, pahalı oyun dizüstü bilgisayarınızı veya hatta masaüstü bilgisayarınızı gerçekçi bir şekilde değiştirebiliyorsa? İşte o zaman bir adım önde olursunuz. Çinli üretici Ayaneo’nun, sağlam Windows el bilgisayarı ürünleriyle bu yeni ve heyecan verici oyun sektöründe ana bilgisayarınızın neredeyse bir Nintendo Switch kadar küçük olabileceği bir geleceği gösterdiğini söylemek mümkündür.

Bunu Ayaneo’nun en yeni Windows el bilgisayarı modellerinden biri olan Ayaneo 2S’i test etmeye başladığımda daha önce hiç bu kadar açık olduğunu söyleyebilirim. Son iki yıl boyunca Ayaneo, el bilgisayarlarının tasarımı ve performansı üzerinde sürekli olarak gelişmeler kaydetmekte ve etkileyici bir iz bırakmaktadır. AMD’nin güçlü yeni Ryzen 7 7840U mobil yonga setinin yardımıyla Ayaneo 2S, marka için bir diğer sıçramayı sunuyor. Ortalama bir kullanıcı için 2S, resmi Ayaneo docking istasyonu veya USB-C hub kullanılarak standart bir ev bilgisayarı olarak da rahatlıkla kullanılabilir.

Ayaneo 2S’yi aynı zamanda satın aldığım Lenovo laptopla karşılaştırmaktan kendimi alamadım ve çok fazla bir fark olduğunu söyleyemem. Ayaneo 2S, aynı oyunlarda benzer performans sunuyor. Öncülleri gibi, Ayaneo 2S de birden fazla yapılandırmada sunuluyor ve 16GB RAM ve 512GB SSD ile başlıyor. Ben 32GB RAM ve 2TB SSD olan modeli test ettim. RAM fazla gelebilir çünkü oyunların çoğu 16GB’dan fazlasını kullanmamaktadır.

Öte yandan, benim laptopum Lenovo Slim 7 AMD Advantage Edition, geçen yıl 1.950 dolar perakende fiyatıyla piyasaya çıkmıştı (bu yıl daha önce 1.350 dolara satın aldım). Ayaneo 2S’nin fiyatı 1.140 dolardan (erken kuş indirimli fiyatı 950 dolar) başlıyor ve 1.850 dolara (erken kuş indirimli fiyatı 1.430 dolar) kadar çıkabiliyor. Yüksek RAM kapasitesine sahip olan modelin fiyatı ise ise 64GB ve 4TB SSD ile sınırlı ve pek pratik değildir.

Ayaneo’nun yüksek fiyatları, Steam Deck ile karşılaştırıldığında abartılı gibi gelebilir (ve gerçekten öyledir), ancak Ayaneo ve diğer Windows el tipi bilgisayarları, Steam Deck yerine günlük kullandığımız makinalarımız – dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar – ile karşılaştırmak daha mantıklıdır. Saf olarak Steam kütüphanenizdeki oyunları bir el tipi bilgisayarda oynamak istiyorsanız, evet, Steam Deck en iyi seçenektir, bununla ilgili hiçbir soru yok. Ancak çoğu insan Windows PC’ler kullanır ve Steam Deck, teknik olarak Windows çalıştırabilse de buna optimize edilmemiştir. Ayaneo 2S gibi bir cihazın maliyeti ve performansını oyun dizüstü bilgisayarlarıyla karşılaştırırken, el tipi bilgisayarlar benzer sonuçlar sunabilir ve bu büyük bir avantajdır.

Zamanımı Ayaneo 2S’yi bir oyun el bilgisayarı olarak kullanarak ve geçici bir masaüstü bilgisayar olarak kullanarak eşit olarak bölüştürdüm. El bilgisayarı olarak kullanırken, Ayaneo 2S’in şimdiye kadar kullandığım en güçlü ve etkileyici taşınabilir bilgisayar olduğunu görmek beni şaşırtmadı. Ayaneo’nun önceki modellerinde olduğu gibi, Ayaneo 2S de mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır. Kabuğu premium bir görünüm ve hisse sahiptir ve konturlu tutacaklar daha önceki Ayaneo modellerini (ve Steam Deck/Switch’i) geride bırakan ergonomi sunar. Ayaneo’nun cihazları her zaman kaliteli olmuştur ve 2S de bundan farklı değildir. Ayaneo’nun standart dışı kontrol girişleri de mükemmeldir. Hall etkili analog çubuklar ve tetikler pürüzsüz çalışır, D-pad tepkili ve hassastır ve yüz düğmeleri PlayStation ve Xbox’ın kendi markalarının sunduğu kadar iyidir. 2S ayrıca titreşim ve jiro kontrollerine de sahiptir ve kumanda ve tetik hassasiyetiyle birlikte ayarlanabilir.

7 inçlik dokunmatik ekran çerçevesiz camdır ve 1920×1200 çözünürlüğe sahiptir. Yüksek kontrast oranına ve% 130 sRGB’ye sahiptir. Renk aralığında % 100’ün üzerinde olmak bazen ekranların aşırı doymuş gibi görünmesine neden olabilir, ancak küçük ekranda bu işe yaramaktadır. Ekran kalitesi Steam Deck ve Nintendo Switch OLED arasında yer almaktadır. Deck’ten daha parlak ve daha canlı, ancak Nintendo’nun OLED paneli kadar güzel değildir.

Varsayılan 15W TDP ayarında, Ayaneo 2S’ye attığım her şeyi rahatlıkla yönetebildim. 2S, birçok modern oyunu yüksek ön ayarlarla ve 30 fps’nin üzerinde kare hızlarıyla çalıştırabildi. Biraz oynama yaparak -bazen TDP’yi 22W’ye çıkarmayı içerir- birçok oyunla 60 fps veya daha yüksek kare hızlarına ulaşmak kolaydır. Diablo 4’ü 2S’de ve Lenovo Legion’da neredeyse hiç fark göremedim. Aynı şey Grand Theft Auto V, Marvel’s Spider-Man Remastered, Forza Horizon 5 ve yakın zamanda piyasaya sürülen System Shock yeniden yapımı için de söylenebilir. Sınırsız kare hızlarına, en iyi çözünürlüğe ve her konuda ultra ayarlara sahip olmak istiyorsanız, Windows el tipi bilgisayarların yakalamak için birkaç yıl beklemek veya masaüstü bilgisayar seçmek zorundasınız. Ancak sadece oyunlarınızın iyi görünmesini ve iyi çalışmasını isteyen ortalama bir PC oyuncusu için buradaki şeyler zaten yeter

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Xbox, PS5’e eşleşmek için fiyatları artırmadı.

Microsoft, PlayStation 5 konsollarının fiyatını arttırmasına tepki olarak, rekabetçi kalmak için Xbox Series X|S’in fiyatını …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com