Starfield’in Erişilebilirlik Sorunları Var

Bethesda tarafından geliştirilen ve 6 Eylül’de dünya çapında yayınlanacak olan heyecanla beklenen ve iddia edilen muazzam uzay rol yapma oyunu Starfield için yorumlar gelmeye başladı. İncelemeler genellikle olumlu olsa da, bu Bethesda lansmanının bugüne kadarki en az hatalı olanı olabileceğini gösteren raporlara rağmen, bir içerik oluşturucu, Xbox ve PC’ye özel olan bir sorunu belirtti: erişilebilirlik.

Naughty Dog, Ubisoft ve Raven Software gibi stüdyolarla çalışmış olan bir içerik oluşturucu ve erişilebilirlik danışmanı olan Steve Saylor, Starfield’ın erişilebilirlik değerlendirmesini YouTube’da yayınladı ve “son derece hayal kırıklığı yarattığını” belirtti. “Todd Howard’ın @KindaFunnyVids’teki konuşmasında büyük yazı stili modunun yeterli olacağını düşünüyordum, ancak hepsi buymuş,” şeklinde bir tweet attı.

Saylor’ın videosu, Starfield’ın ayarlar menüsünde bulunan erişilebilirlik sekmesini gösteriyor ve şunları içeriyor: genel altyazılar, diyalog altyazıları, nişan alma düğmelerini açıp kapama ve büyük menü yazı tipleri. Büyük yazı stili modu, metin ağırlıklı menülerin çoğuna göre çok önemli bir özelliktir. “Oyun içi menülerin çoğu için – ve gerçekten çok fazla menü var – metin mükemmel değil, ancak yönetilebilir,” diyen Saylor, büyütülmüş metnin daha fazla özelleştirme seçeneğine sahip olmamasının başka bir sorun olduğunu belirtiyor.

Ancak, yazı tiplerinin özelleştirilememesi altyazılar söz konusu olduğunda en önemli eksiklik. Oyuncular, altyazıların yazı tipini, rengini veya arka plan saydamlığını değiştirme yeteneğine sahip değiller ve Starfield, stilize edilmiş bir bilgisayar yazı tipi kullanarak, bu durumun disleksi sorunu olan kişiler için bir sorun olabileceğinden Saylor endişe ediyor. “Varsayılanla memnun kalmazsanız, şansınız yok,” diyor. En büyük sorun karşıtlık – menülerin ve oyundaki HUD’un metniyle ilgili olarak çok az kontrast var ve metin beyaz olduğu için açık renkli gezegenlerde veya parlak uzay bölgelerinde kolayca kaybolabiliyor (ancak Starfield, uzay geminizdeyken yazı tipini maviye dönüştürüyor).

Xbox Series X ve S versiyonu, motor bozukluğu olan oyunculara yardımcı olabilecek bir düğme yeniden düzenleme derecesi sunar, ancak bu özelliğin PC üzerinde nasıl çalıştığı belirsizdir. Saylor, Starfield’ın hareket bulantısıyla yardımcı olan bir merkez noktası ve oyun içi tarayıcıyı kullanırken yüksek kontrastlı görseller gibi özelleştirme gerektirmeyen bazı “iyi” erişilebilirlik özelliklerine sahip olduğunu belirtiyor. Ancak, The Last of Us Part II gibi dev oyunların sunduğu yaklaşık 60 farklı erişilebilirlik seçeneği, yüksek kontrast modu, büyütme özelliği, metinden sese seçenekler ve özelleştirilebilir altyazılar gibi, bununla karşılaştırıldığında sunulanlar oldukça sönük kalıyor.

Tüm bunlara rağmen Saylor, hala Starfield’ı sevdiğini belirtiyor (muhteşem bir sountrack ve ilgi çekici yol arkadaşları olduğunu övüyor) ve Microsoft’un son yıllarda oyun endüstrisinde erişilebilirliği bir köşe taşı haline getirdiğini belirtiyor. Starfield’ın erişilebilirlik eksikliği Xbox’un suçu olmamalıdır – Microsoft’un erişilebilirliği odak noktası haline getirdiği bilinmektedir – ama Bethesda’nın suçlanması gerekmektedir.

Saylor, Bethesda oyunlarının geçmişte erişilebilirliğe yardımcı olduğunu ve modlamanın buna katkıda bulunabileceğini düşünen insanların olduğunu belirtiyor. Ancak, bu en iyi erişilebilirlik çözümü değildir çünkü Bethesda bir yama veya güncelleme yayınlarsa, mod bozulabilir ve modülatörün bunu düzeltme isteğine bağlıdır. Bu zaman alabilir ve garanti verilmez. Bu noktayı incelememe eklemek istedim, ancak zamanım yoktu.

Gelecekteki Starfield güncellemelerinin daha fazla erişilebilirlik seçeneği ekleyip eklemeyeceği belirsizdir, ancak Bethesda’nın artık Xbox şemsiyesi altında olduğu düşünülecek olursa, umarız ekler. Starfield, özel sürüm için ödeme yapan oyuncular için 1 Eylül’de Xbox ve PC için çıkıyor ve diğer oyuncular için 6 Eylül’de yayınlanacak.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Destiny 2’nin En Vahşi Hafta Sonlarından Birini Yaşadı

Video oyunlarının bozulduğu zaman güzeldir. Aynı zamanda oyuncular için inanılmaz eğlenceli olabilir ve her şeyin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com