“Super Mario Bros. Wonder, Süper NES’ten beri en büyük 2D Mario dönüşü olabilir”

New Super Mario Bros., aslında 2D Mario’nun bir sonraki evrimi hiçbir zaman olmadı. Hatta kaba bir şekilde öz farkındalığıyla adı, klasikleri anımsatmak ve tekrar icat etmek yerine, retro bir geri dönüşü çağrıştırmak için tasarlanmış açık bir şekilde belirliyor. Bu yüzden son 10 yılda yeni bir 2D Mario oyunu almadığımızı düşünebiliriz, aslında onun ilk devam oyunlarını tanımlayan düşünceli, evrimsel tasarım felsefesiyle 2D Mario’ya yaklaşan Nintendo’yu ne kadar uzun süredir görmediğimizi söylemek daha doğru olur. Ancak kısa bir oynama oturumu temel alındığında, Super Mario Bros. Wonder, 2D Mario tasarımının sürekli olarak gelecek gerçek bir halefi olabileceğini gösteriyor gibi görünüyor.

Mario Wonder’ın adını veren, fantastik sahne efektlerinden kaynaklanan bir meraktır: her sahne için özel olarak tasarlanmış mekanikler. Bir Wonder Flower bulduğunuzda, tüm sahne, bazı vahşi yeni gerçekliğe uymak için değişir. Wonder Flowers’ın çoğu, ister inanın ister inanmayın, kaçırılabilir, bu da her sahnenin iki seviyede işlev görmesi anlamına gelir – hem düzenli, iyi tasarlanmış bir Mario platform oyunu sahnesi olarak, hem de çılgın, mekanik değiştiren, bir-off oyun deneyimi olarak. En azından denediğim sahnelerde, tasarımın her iki düzeyde de ne kadar iyi çalıştığına şaşırdım. Videoları izlemek için etkinleştirilmiş bir JavaScript özellikli tarayıcıya ihtiyacınız var.

Bir Wonder Flower etkisiyle bir sahneyi tamamlamak, Wonder Fruit’ı elde etmek için kesin bir yol sunar, bu da belirli yeni seviyelerin kilidini açabilir. Özelikli paralar gibi rastgele bir hedefin arkasına saklanmak yerine, bunun amacı size garip, özel mekanikleri olan seviyelerin iyi bir seçimini görmeye yönlendirmektir.

Galeriye göz atın: Wonder Flower, yeni bir mekan olan Çiçek Krallığı’nın bir parçası olarak gelir. Şeftali’nin alanından ayrılıp bir yan krallığın tırtıl gibi bir hükümdarını ziyaret eden Mario ve arkadaşlarının kısa bir başlangıç ​​filmi gösterilir, bu aynı zamanda ziyaretçi yetkililer olarak anlaşılan. Hükümdar bir Wonder Flower göstermektedir, ancak törene Bowser müdahale eder ve çiçekleri alır, kendisini Çiçek Krallığı kalesiyle birleştirir ve canavar gibi bir yaşayan kale-gemi haline gelir. Bowser kalesi daha sonra çiçek gücünü kullanarak etrafı dolaşarak her şeyi bozmaktadır. Kral kimin yardımcı olabileceğini merak eder ve tecrübeli olan Mario, gönüllü olarak aday olur. Birçok Mario hikayesi gibi, hızlı ve akıcı açılış sahnesi sizi hareketli bir maceraya götürebilecek her şeyi anlatır. Bu aynı zamanda Mario’nun yeni sesini de en çok duyduğum an oldu, Charles Martinet’in performansından oldukça farklıdır ve dinliyorsanız fark edilecek kadar ayırt edici olmasına rağmen, değişikliği Nintendo açıklamamış olsaydı muhtemelen değişikliği fark etmezdim.

Sahne efektlerinin çeşitliliği ve sürpriz niteliği, Wonder’daki yeni eklemelerden sadece birkaçıdır. Fil dönüşen Mario, ilk fragmanda büyük bir ilgi çekmiş olsa da, aslında bir Wonder etkisi değildir. Bunun yerine, bu normal bir güç-up’tır ve diğerlerinden farklı özel yeteneklere sahip olmanızı sağlar. Örneğin, ekstra güçlü olursunuz ve şeyleri, tüm boru hatları gibi, itebilirsiniz. Ayrıca, düşmanlara karşı su biriktirebilirsiniz. Fil karakteri, diğer Mario öğelerinden farklı olarak fiziksel boyutunuzda önemli bir değişiklik yapması açısından bir kırılmadır. Yeni SMB serisinde tanıtılan Mega Mantar gibi süreli bir etkiye sahip olan Mega Mantar, boyutunuzu değiştiriyordu. Fil gücü, vurulmadığınız sürece diğer Mario güçlendirmeleri gibi kalır ve Wonder’de ileride ihtiyaç duymanız durumunda bir tane saklayabilirsiniz.

Önizleme oturumumuz sırasında diğer büyük yeni güçlendirme, klasik Mario tarzında iyi bir şekilde uygulanan basit bir kavramdı. Matkap güçlendirmesi, kırılabilir yüzeyleri kırmanızı sağlar, örneğin mağaralardaki kristal yapılar gibi, ayrıca yer altına veya hatta tavana gömülüp serbestçe içeride dolaşmanızı sağlar, alışılmadık duvara tünel kazarak geçilemeyen duvarların altından tünel kazmanızı sağlar. Bu tür bir güçlendirmenin büyük oyun etkileri olabilecek rahat bir “a-ha” güçlendirmesi kavramıdır. Bloomps’lu sahne ayrıca sizinle birlikte zıplayan balon gibi yaratıklarla birlikte bir oyun haline dönüşen bir balon güçlendirmesi içeriyordu. Bloomps sahnesi, oynak bir şekilde dermek için havada tutmak için hızlı bir para ödülü veren oynak, spontane bir oyuna dönüştü.

Mario Wonder, karakter seçimine “herkes burada” yaklaşımı getiriyor. Kadro elbette Mario ve Luigi’yi içeriyor, ayrıca Peach, Daisy, iki tane Toad, Toadette, dört Yoshi ve Nabbit. Yoshi’ler ve Nabbit, önceden yalnızca Nabbit tarafından alınan alanı işgal ediyor ve yeni başlayanlar için basit tanıtım karakterleri olarak görev yapıyorlar. Hasar alamazlar, ancak Fil ve Matkap gibi güçlendirmeleri takamazlar. Bu ciddi bir dezavantaj gibi görünebilir, ancak bu aynı zamanda güçlendirme ile birlikte gelen mekanik değişikliklere alışkın olmayan birinin aniden değişikliklere maruz kalmasıyla işleri daha basit tutmanın bir yolu olabilir. Diğer herkes herhangi bir güçlendirme takabilir, evet, Daisy ve Toad gibi karakterlerin sevimli fil versiyonlarını görmeyi başardık.

Mario formülüne bir diğer büyük dönüş, aksiyon ve artırma olmak üzere iki türde sunulan Rozetlerdir. Aksiyon Rozetleri, size Peach’in geleneksel atlama gibi yeni yetenekler verirken, bir çökmeyle güçlendirebileceğiniz yüksek bir atlama, sizi düz bir şekilde yukarı doğru itecek bir duvar tırmanışı atlama veya şapkanızı bir paraşüt olarak kullanabilme yeteneği gibi bir dizi yükselteç atlama yeteneği sunabilir. Güçlendirme yetenekleri…

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Xbox, PS5’e eşleşmek için fiyatları artırmadı.

Microsoft, PlayStation 5 konsollarının fiyatını arttırmasına tepki olarak, rekabetçi kalmak için Xbox Series X|S’in fiyatını …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com