Mortal Kombat 11’den Farklı Olan Mortal Kombat 1 – 15 Yol

Sonbahar neredeyse geldi ve bu da büyük bir video oyunları seli demek. Starfield’a odaklanan birçok dikkatin yanı sıra Mortal Kombat 1 de aynı ayda çıkıyor. Xbox Series X / S, PS5, PC ve Nintendo Switch için 19 Eylül’de piyasaya sürülecek olan oyun, Mortal Kombat 11’in devamı değil, hikaye açısından devam oyunu değildir. Yine de, iki oyun arasında önemli farklar vardır. İşte Mortal Kombat 1’in Mortal Kombat 11’den farkları.

Yeni Hikaye, Yeni Evren
Mortal Kombat 1 ve Mortal Kombat 11 arasındaki en büyük fark, sürekliliktir. MK1, hikaye açısından bir devam oyunu değil, yeni bir evren ve yeni bir olay örgüsüyle yeniden başlatmadır. Evet, MK11’in Aftermath genişletmesinin doğrudan sonucudur ve tanıdık karakterlere sahiptir, ancak her amaç için bu yeni ilişkiler, olaylar vb. ile temiz bir sayfa gibidir. Kitana ve Jade’in birbirlerine biraz rahatsız olduğu bir ilişkiye sahip olduklarını ve Kuai Liang’ın (tarihsel olarak genç Sub-Zero) Hanzo Hisashi yerine Scorpion gibi göründüğünü ve daha fazlasını görebilirsiniz.

Dövüşçülerin Dönüşü
Mortal Kombat 11, Geras, Cetrion, Kollector ve Kronika’yı (oynanabilir olmasa da) Liu Kang, Kitana, Kung Lao, Raiden, Jax ve Jacqui Briggs gibi birkaç geri dönen dövüşçü ile tanıştırdı ve daha fazlası. Öte yandan, Mortal Kombat 1, önceki oyunda olmayan dövüşçüleri geri getiriyor, bunlar Li Mei, Reptile, Smoke, Tanya, Ashrah ve Havik gibi farklı görünüşlere ve bazı yeni yeteneklere sahip. Son fragmanda Sindel ve General Shao’nun dönüşünün de onaylandığını ve bir savaş baltası yerine bir savaş çekicini elinde tutan Shao Kahn olarak geçtiğini görüyoruz.

Hareket
Mortal Kombat 11’i oynadıysanız, bunun Mortal Kombat 9 veya X’e göre daha yavaş olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Oyuncular, Mortal Kombat 1’in hareketlerinde bazı sorunlar bildirdi. EVO 2023’te katılımcılar son sürümle ellerinden denemeler yaptıktan sonra, durumun çok daha iyi olduğu onaylandı. Hatta profesyonel oyuncu SonicFox’a göre MK9’un hızlı bloğunu bile kullanabilirsiniz.

Kameo Dövüşçüler
Mortal Kombat 1’e eklenen diğer büyük bir yenilik de Kameo Dövüşçü sistemi. Bu, her ana dövüşçüye oynamayan bir karakter atama ve savaş sırasında müdahale etmek için onları çağırma imkanı sağlar (aynı için bekleme süresiyle). İlginç olan şu ki, Kameo Dövüşçüler, kurulu karakterlerin klasik versiyonlarına dayanmaktadır. Sonya Blade daha genç haliyle gösteriliyor; Frost, orijinal, siber olmayan halinde; ve böylece. Goro, Cyrax, Sektor, Stryker, Motaro ve hatta klasik Sub-Zero ve Scorpion gibi karakterler yer alıyor.

Kameo Dövüşçü Özel Hareketler, Atışlar ve Kesici Hareketler
Kameo Dövüşçüler, atışlar ve atışlar gibi özel hareketler kullanabilir, bu da farklı yollarla komboları genişletmeye yardımcı olur. Bazılarının işlemesi için düşmanların havada olması gerekiyor, bu yüzden onları gerçekleştirmek için bazı zamanlamalar gerekiyor. Kano’nun dönme saldırısı gibi bazı hareketleri geliştirebilir veya süper metre için bir barı feda ederek hareketlerini geciktirme hatta daha güçlendirebilirsiniz. Ancak, onların da bir kombonun akışını bozan Kesici Hareketleri bulunmaktadır.

Ölümcül Hareketler ve Kameo Dövüşçü Ölümcül Hareketler
Mortal Kombat olduğu için elbette Ölümcül Hareketler olacak. Bugüne kadar yayınlanan fragmanlara dayanarak, bu geleneklere uygun olarak oldukça vahşiler var. Ancak, Kameo Dövüşçülerin de Ölümcül Hareketleri var. Bu nedenle, Frost’u çağırarak bir rakibi dondurabilir ve etlerini ve organlarını döverek iskeletinin yere düşmesine neden olabilir veya Kano’nun klasik Kalp Parçalayıcısını kullanarak bir rakibin kalbini göğsünden sökebilirsiniz.

Özel Karakter Çeşitleri
Kameo Dövüşçü Sisteminin tanıtımıyla birlikte, özel karakter çeşitleri artık mevcut değildir. Mortal Kombat X’te tanıtılan ve Mortal Kombat 11’de tekrar yer alan özel karakter çeşitleri, her bir karakter için farklı hareketler atamak için kullanılırdı. Mortal Kombat 1, bunları çekip her bir ana dövüşçü için tek bir setle değiştirmekte ve gerçek zorluk, Kameo Dövüşçünün yeteneklerini kombolarına nasıl karıştıracağınızı bulmaktır.

Kuleler
Mortal Kombat 11, Hikaye haricinde bir dizi mod sunan zamanın Kuleleri ve Kriptanı içeriyordu, ancak Mortal Kombat 1 hakkında hala çok şey bilmiyoruz. Şimdiye kadar, NetherRealm yalnızca rakipler ve Kameo Dövüşçülerin bulunduğu Klasik Kuleleri sergiledi. Bu denenmiş ve gerçek bir yöntem, ancak bir şeyler daha olduğunu düşünüyoruz. Belki de Konquest’ın dönüşü mü? Zaman gösterecek.

Saldırılar vs. Kriptan
Kript, Mortal Kombat 11’in önemli bir parçasıydı – üçüncü şahıs perspektifinden keşfedilebilen tam 3D-render bir konum. Sandıklar açar, bulmacaları çözer, yeni kıyafetler, acımasızlık, tüketilebilirler ve çok daha fazlasını açar. Sandıkları açmak için Koin, Kalp ve Ruh Parçaları kazanabilirdiniz, ancak Günlük Görevleri tamamlamak ve Kulelerde zorlu görevler yapmak ana para kaynağınızdı. Mortal Kombat 1, bunun yerine Invasions adında yeni bir mod kullanıyor. Karakterlerden oluşan bir grup birleştirip satranç tahtası tarzı bir haritada gezinir ve diğer boyutlardan (Kitana ve Scorpion’ın alternatif versiyonları da dahil olmak üzere) saldırganlarla savaşırsınız. Aşılması gereken farklı kilidolabları ve oyun içi Para gibi farklı kilit öğeler vardır.

Mini Oyunlar
Tarih boyunca Mortal Kombat serisinin çeşitli mini oyunları olmuştur; Motor Kombat’ta kart yarışından Might Test Your ve Sight Test’i sayabiliriz. Neyse ki, Mortal Kombat 11 neredeyse hiç mini oyun içermiyordu (Dayanıklılığı saymazsanız). Neyse ki, Mortal Kombat 1’in durumu tam tersine dönüyor gibi görünüyor. Yeni Invasions Modu, Arcade Kuleleri’nin ve Test Your Might gibi mini oyunların geri dönüşünü içeriyor

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

P patronlarının yalanları ve onları nasıl yeneceğinize dair rehber

Ruh benzeri oyunda yenilecek birkaç patron var P’den yalanlar. Onları bulmakta ve yenmede sorun yaşıyorsanız, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com