STALKER 2 Geliştiricileri ‘İmkansız’ Gamescom 2023 Gösterimini Tartışıyor.

STALKER 2 geliştiricileri, oyunun ilk elden deneyimi hakkında gamescom 2023’te konuştu ve yeni bir oynanış fragmanıyla başlatılan bir “düşüş” tartışmasına değindi.

GSC Game World, STALKER 2’nin dikkat çekici 2021 fragmanında (aşağıdaki) önerilen bir görsel kalite ve cilalamaya hala hedeflediğini IGN’e söyledi. Bu, Rusya ile yaşanan savaş nedeniyle Ukraynalı geliştirici ekibin maruz kaldığı korkunç koşullara rağmen, geliştirmeyi durduran, personeli yerinden eden ve bir dizi gecikmeye neden olan duruma rağmen gerçekleşti.

STALKER 2, halkın ve basının post-apokaliptik birinci şahıs nişancı oyununu ilk kez oynamasına izin vermek amacıyla Microsoft gamescom 2023 standında deneyimlenebilir şekildeydi. STALKER 2’nin gamescom 2023 oynanış fragmanı (aşağıdaki), gösteride kullanılan yapımdan alınan görüntüleri içeriyor.

Gösterilen yapımda durumun pek iyi olmadığı söylenebilir. IGN’in STALKER 2 ile ilgili elden deneme yazısı şunları ortaya çıkardı: “Unreal Engine 5 tabanına ve önemli Microsoft desteğine rağmen, 15 dakikalık gamescom demosu, STALKER 2’nin hala ‘eurojank’ kategorisinde olduğunu gösteriyor; doğu Avrupalı oyunların aşırı hırslı ve teknik olarak sarsıntılı olduğu deyimi.

“Bu devam oyunun animasyonları sert, insan yüzleri hayalet balmumu heykellerine benziyor, yapay zeka akıllı kalmakta zorlanıyor ve envanter yönetimi zahmetli. Ancak bunun karşılığında, otantik ve fırsatlarla dolu Sovyet bloğu bir dünya alıyorsunuz. Bu demo kısa olabilir, ancak küçük alanları, gizlilik veya aksiyon yaklaşımları için birçok açı, eğlenceli yan yollar ve çeşitli yan görevler sunuyor.”

En son STALKER 2 fragmanına yönelik tepkiler, bazı kişilerden korkunç “düşüş” iddiasını ortaya çıkardı. Ancak burada aslında neler oluyor? STALKER 2’nin baş Xbox programcısı Maksym Yanchyi ve GSC Game World’ün halkla ilişkiler müdürü Zakhar Bocharov, stüdyonun yaklaşımını açıkladı.

“Pazarlama yaklaşımı değil, gerçekten cilalanmış ve güzel bir şeyleri güvende gösterme yaklaşımı yerine, oyuncu yaklaşımını seçtik, böylece mükemmel olmasa bile oynayabilirsiniz” dedi Bocharov.

“Tabii ki belli riskler vardır çünkü cilalama süreci her noktaya kadar gider. Ama işte böyle bir yaklaşım benimsedik, oyuncuların oynamasına olanak tanımak için.”

Bocharov, GSC Game World’ün en son STALKER 2 fragmanının yayınlanmasının ardından bazı insanlardan gelen “düşüş” tepkisini gördüğünü, ancak gelişmeleri iyileştirmek için oyun üzerinde daha fazla çalışma yapılacağı konusunda hayranları rahatlatmaya çalıştı.

“Sürekli olarak pazarlama materyalleri, fragmanlar vb. yayınladığınızda, her zaman birileri görüntüyü düşürme der. Her zaman hoşnutsuz olan birilerini görebilirsiniz. Sanırım bu düşüş iddiası, oyunun devam sürecinde olması sonucudur. Ve değiştirilebilir. Gösterdiğimiz demoda, fragmandan daha güzel görünebilen belirli yönler var.”

“Tabii ki bu yapı (gamescom’da) oynanan için bir öncelikti. Ayrıca halkla paylaşmadığımız demo hakkında bir bakış açısına sahip olmalarını istedik. Bu yüzden demo için bir gösteri rulosu, fragmanın kendisi gibidir.”

Bütün iniş çıkışlara rağmen, hedefimiz görsel düzeyde toplamda 2021’de yayınladığımız oynanış videosudur.

Bocharov, GSC Game World’ün STALKER 2’yi oluşturmak için kullandığı Epic’in Unreal Engine 5’i gündeme getirdi. Bunun, “aynı grafiklerin farklı aydınlatmalarla olağanüstü farklı görünebileceği” aydınlatma sisteminin vurguladı.

Bocharov’a göre GSC Game World, Unreal Engine 5’in mevcut tüm teknolojilerini henüz keşfetmeye çalışıyor, örneğin Lumen Global Aydınlatma teknolojisini. “Ayarlanması gerekiyor” diyen Bocharov, “Motor sürekli güncellendi. Ardından aydınlatma açısından biraz daha kötü görünebilecek bazı yönler var. Sanırım birçok insan, düşüşe uğradığı görünen şeylere atıfta bulunuyor – muhtemelen çünkü çalışma aşamasında. Oraya gidiyoruz.

“Bazı şeyler, oynanış fragmanını sunduğumuz zamanki gibi görünüyor. Yani, tüm iniş çıkışlara rağmen, hedefimiz oyunun çıkışındaki genel grafik seviyesi, 2021’de yayınladığımız oynanış videosudur.

“Oraya gidiyoruz, oraya geldiğimizi görüyoruz, ancak yol boyunca bazı tıkanıklıklar olabilir.”

STALKER 2’nin PC ve Xbox Series X ve S’te 2024 yılında çıkması planlanıyor.

Wesley, IGN için İngiltere Haber Editörüdür. Twitter’da @wyp100 adresinden ona ulaşabilirsiniz. Wesley’e wesley_yinpoole@ign.com veya gizli olarak wyp100@proton.me adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Diablo 4’yü Görsel Yardım Almadan Tamamlayan İlk Kör Bireyle Tanışın.

Ty “Tyleniphe”, World of Warcraft ve Diablo gibi oyun serileri oynayarak büyüdü. Arkadaşlarıyla domuz kesmekten …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com