Starfield’in Uzay Seyahati Ne Kadar Doğru? Bir Uzmanın Görüşü

Bethesda’nın son büyük ölçekli RPG’si olan Starfield’ın sanat yönetmeni Istvan Pely, “Misyonumuz, uzay keşfinin heyecanını ve görkemini iletmek, erken uzay uçuşunun altın çağını çağrıştırmak ve biz bunu ‘NASA Punk’ yaklaşımı olarak adlandırıyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı. Bu tanım Bethesda’nın geniş kapsamlı bilim kurgu evreninde yer alacak uzay araçlarının ve ‘NASA Punk’ estetiğinin ilk kez gerçekten detaylı bir şekilde incelendiği sunumda verildi. “Bu, teknolojinin ileri düzeyde olduğu, ancak hala temele dayanan ve insanlar tarafından ilişkilendirilebilen bir tasarım dilidir” dedi Pely.

Starfield’ın çıkışını kutlamak için IGN, gerçek bir uzay gemisi uzmanı olan Robert Chambers’ın (evet, gerçekten) uzay yolculuğu, NASA Punk estetiği, gemi tasarımı ve çok daha fazlası hakkında neyin doğru olduğunu analiz etmek için onu görevlendirdi.

Chambers, Lockhheed Martin’in NASA’nın Apollo dönemi sona erdikten bu yana 50 yıl sonra insanoğlunu ilk kez Ay’a geri döndürecek olan yeni nesil Orion uzay aracını geliştiren şirketin Insanlı Uzay Uçuşunda Strateji Direktörü’dür. Orion uzay aracı üzerinde bizzat çalışan Chambers aynı zamanda Elder Scrolls ve Fallout RPG serilerinin hayranıdır, bu nedenle Bethesda’nın kendisini ‘NASA Punk’ olarak tanımladığı Starfield estetiğini eleştirecek mükemmel bir kişidir.

Chambers’a Haziran Starfield Direct oynanış derin dalışında yer alan uzay gemisi iç mekanlarından sahneler gösterdik. Amacımız, Bethesda’nın ‘NASA Punk’ tarzı ve gerçekçi uzay gemisi tasarımına yaptığı göndermelere dayalı olarak gerçeklikle uyumlu olup olmadığını öğrenmekti.

Chambers hemen gerçekçi dokunmatik ekran kontrollerinin gerçekçiliği konusunda etkilendiğini belirterek “Kokpiteki küçük komuta merkezi tam isabet” diyor. “Bilirsiniz, uzay mekiği yaklaşık 2.500 anahtar ve kadran ile doluydu. Orion için, neredeyse 3 ekran, birkaç düğme ile sınırlıyız. Bu yüzden Orion uzay aracının içine benziyor, tek fark daha fazla cam var.”

Chambers’a göre gerçek dünyada, uzay araçları çok daha küçük pencerelerle tasarlanır çünkü ultra hızlı hareket eden mikrometeoroid çarpmalarının veya küçük parçacıkların camı zarar verebileceği korkusu vardır.

Tabii ki, Chambers, oyuncuların gemilerini yapmak ve kontrol etmek için kullanabilecekleri birçok kokpit tasarımından sadece birini gördü. Yine de, bu yorumlar Todd Howard ve ekibi tarafından Starfield’ın NASA Punk estetiğini oluştururken dengeyi sağlamaları gereken noktayı vurgulamaktadır. Yani, gerçek dünya uzay uçuşu tasarım unsurlarını dahil etmekle birlikte, bunların oyuncu keyfine zarar vermemesini sağlamak.

Çoğu Starfield gemisi yapay yerçekimine sahiptir, bu da yolcuların bir gezegenin yüzeyindeymiş gibi yere basmasını sağlar. Ancak Chambers, bilim kurgu teknolojisi içeren sahnelerde gerçekçi uzay gemisi tasarımının işaretlerini de fark etti. The Frontier’ın içindeki tutamaklar ve gerçekçi sabitleme cıvataları (Kredİ: Bethesda Game Studios)

“Burada, bu şeyi yaparken yapay yerçekimi olmayan bir ortamda çalışması için gerçekten düşündüklerini görüyoruz” diyor Chambers. “Üstte tutamaklar var, her yerde bir sürü tutamak var ve gerçekten hoşuma giden şey, cıvataların görünmesi.”

Chambers, tayfaların araç içindeki cıvataları çıkartarak gizli bölmeleri ortaya çıkardığını hayal edebileceğini belirtiyor. Bu gibi küçük çevresel dokunuşlar, Starfield’ın ortamını gerçek dünya uzay araçlarının tasarım ilkelerine yaklaştırır. Gerçek dünya uzay araçlarında her santimetrekare alan kullanılmalı, mürettebatın ihtiyaçlarına uygun olarak değiştirilmeli ve gerektiğinde mümkün olan en kısa sürede onarımları yapılmalıdır.

Philipps tornavida ve lehimleme demiri ile tamir edilmesi gereken şeylere benziyor. Bugün uzay araçlarını nasıl inşa ettiğimiz işte böyle” diyor.

Chambers, Bethesda’nın Starfield evreni için oluşturduğu kurgusal keşif zaman çizelgesi hakkında da düşüncelerini paylaştı. Bu zamanda astronotlar ilk kez 2050 yılında Mars’a ayak basıyor ve 2100 yılında sürekli olarak uzayda yaşamaya başlıyorlar.

“Merakla Bethesda tarafından belirlenen zaman çizelgesini izledim ve insanların Mars’a gidişi konusunda oldukça tutucu olduklarını söyleyebilirim. Endüstride hepimizin üzerinde çalıştığı şey, 2033 tarihi” diyor Chambers.

Chambers’a göre, 2033 tarihi, Güneş’in radyasyon çıkışı ve varış noktasına ulaşmak için gereken itiş gücü açısından insanları Mars’a göndermek için en uygun zaman dilimidir. Dahası, yolculuğu gerçekleştirmek için gereken temel teknolojiler zaten mevcuttur. “Bu yüzden Bethesda’nın zaman çizelgesine koyduğu 2050 tarihinden önce Mars’a ulaşabileceğimize inanıyorum, onlardan daha önce orada olabileceğimize inanıyorum.”

Ancak Chambers, insanların 2100 yılına kadar tam zamanlı olarak uzayda yaşaması için Bethesda’nın tahmin ettiği tarihin daha gerçekçi olduğunu düşündü: “NASA’nın Artemis projesi çerçevesinde, uluslararası ortaklar, ajanslar ve tüm sanayi, Ay’da kendini sürdürebilen bir altyapı yaratmak için çalışıyor. 2100 yılına gelindiğinde bu mümkün olabilir.”

Tabii ki, Starfield’ın zaman çizelgesi, insanoğlunun uzaya yönelik ilk adımlarının ötesinde yüzlerce yıl süren bir döneme uzanıyor ve yıldızlar arasında uzak kolonilerin kurulduğu bir zamanda başlıyor. Hikayemiz 2330 yılında başlıyor, uzay yolculuğunun modern bir hale geldiği, şirketlerin, korsanların ve bazı durumlarda bireylerin bile kendi yıldız gemilerine sahip olabildikleri noktaya ulaşıldığı bir zamanda. Bu fantastik bir düşünce, özellikle de bugünün Orion gibi uzay araçlarının tasarım ve inşası için milyarlarca dolar harcandığını düşünürsek. Ancak Chambers, bu sık rastlanan bilim kurgu temasının birkaç yüzyıl içinde gerçekleşebileceğini öngörebiliyor – sadece Starfield’da kullanılan gemilerin onlar kadar güzel olmayacağını unutmayın.

“Orion gibi uzay araçları, çok pahalı ve zaman alıcıdır çünkü her detay çok iyi düşünülerek tasarlanır. Dolayısıyla mühendislik incelemelerinde her şey masaya yatırılır, her olasılık göz önünde bulundurulur ve uzay aracının yeteneklerini yoğunlaştırmak için her türlü yöntem kullanılır. Bu yüzden bunlar, özellikle bir ulusal varlık olarak kabul edilir çünkü büyük çaba sarf edilir.”

Ancak Chambers, uzayda bol miktarda bulunan malzemeleri kullanmaya başlama senaryosunu da tahmin edebiliyor ve bu da bize uzayda uzay aracı inşa etme olasılığı sunabilir. Bu noktaya gelmek için birçok altyapı

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Diablo 4’yü Görsel Yardım Almadan Tamamlayan İlk Kör Bireyle Tanışın.

Ty “Tyleniphe”, World of Warcraft ve Diablo gibi oyun serileri oynayarak büyüdü. Arkadaşlarıyla domuz kesmekten …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com