Baldur’s Gate 3 PS5’te Ultra Ayarlarda PC Sürümü

Baldur’s Gate 3, Ağustos ayında PC için piyasaya sürüldükten sonra bu hafta PlayStation 5 için de piyasaya sürüldü ve teknik uzmanlar olan Digital Foundry’nin değerlendirmesini sundu.

Digital Foundry’ye göre, Larian’ın geniş çaplı Dungeons & Dragons temalı rol yapma oyunu PS5’te etkileyici bir şekilde port edilmiş ve en yüksek seçenekler olan ultra ayarlarda PC sürümü ile aynı seviyede çalışıyor. Digital Foundry’nin dediği gibi, bu çoğu konsol oyununun tipik bir durumu değildir.

PS5 sürümünde performans modunu açıp kapatabilirsiniz. İkisi de 1440p çözünürlüğe sahiptir. Performans modu, saniyede 60 kare hedefler ve Digital Foundry’ye göre, oyun çoğunlukla bu hedefe ulaşır.

PC sürümünde olduğu gibi, PS5 sürümünde de Baldur’s Gate şehri bazı sorunlara neden olur. Digital Foundry, burada en kötü durumda düşük 20’li kare hızı bildirdi. Larian, performans iyileştirmeleri üzerinde çalıştığını ve özellikle üçüncü aşama için çalıştığını söyledi.

Baldur’s Gate 3’ün kalite modu 30fps hedefler ve Digital Foundry’ye göre, üçüncü aşamada kare hızı orta düzeyin alt 20’lere düşerken, bu hedefe sorunsuz bir şekilde ulaşır.

Digital Foundry, ayrı ekranlarda çalışan Baldur’s Gate 3 PS5’i de inceledi (özellikle Larian için bölünmüş ekran çok zorlayıcı olmuş olup, stüdyonun 2023 yılında Xbox’ta oyunu başlatmak için Xbox Series S için mod desteğini kaldırması gerekti). Burada anlaşılabilir kesintiler bulunuyor, ancak çoğunlukla 30fps’lik nispeten istikrarlı bir performans söz konusu, yine de üçüncü aşamada kare hızı düşük 20’lere düşmektedir.

Baldur’s Gate 3 şu anda çapraz oyun desteği sağlamamaktadır, ancak Larian, “yol haritasında olduğunu” onayladığı bir röportajda belirtti. Larian, çıkışından bu yana çeşitli hataları ve performans sorunlarını düzeltmek için büyük bir çaba sarf etti, bu da stüdyonun meşgul olmasına neden oldu. Çapraz oynanış geldiğinde, Baldur’s Gate 3 hayranları PC ve PS5’te kooperatif oyun oynayabilecekler.

İncelememizde Baldur’s Gate 3’ü övdük ve bu türün “bir dönüm noktası anı” olduğunu söyledik.

“Tekrar mükemmel bir şekilde kırılgan, taktiksel ve eski okul RPG savaşları, epik ve iyi yazılmış bir hikaye ile karmaşık karakterler ve anlamlı seçeneklerle, karakterlerin en karanlık anlarında bile yüzlerindeki teri ve acıyı görmemi sağlayan bir seviyede cilaya ve sinematik sunuma sahip ideal karışımı elde edebilmek için yıldızların tekrar hizalanmasını 14 yıl bekledim,” diye yazdık.

Şimdi Larian’ın RPG’sine katılan PlayStation 5 sahipleri, diğer kaynaklar arasında tam Baldur’s Gate 3 kılavuzumuza göz atabilirler.

Wesley, IGN için İngiltere Haber Editörü’dür. Twitter’da @wyp100 adresinde bulabilirsiniz. Wesley’ye wesley_yinpoole@ign.com adresinden veya güvenli olarak wyp100@proton.me adresinden ulaşabilirsiniz.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Diablo 4’yü Görsel Yardım Almadan Tamamlayan İlk Kör Bireyle Tanışın.

Ty “Tyleniphe”, World of Warcraft ve Diablo gibi oyun serileri oynayarak büyüdü. Arkadaşlarıyla domuz kesmekten …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com