Grunge Premiere, Anime’nin Kafa Karıştıran Hikayesini Çözmeye Çalışıyor

FLCL, diğer adıyla Fooly Cooly, benzersiz bir şekilde 2000’lerin ürünüdür ve provokatif sanat yönelimi, karmaşık aksiyon sahneleri ve unutulmaz alternatif rock müziklerinden dolayı dikkat çeker. Aynı zamanda bir kült klasiği olarak bilinen FLCL, kendine özgü hikayesiyle hatırlanır, ki bu hikaye benim gibi fanlarının yıllardır tam olarak hatırlamak, anlamak için çabaladıkları rüya gibi bir konuya sahiptir. Gösterinin yapboz gibi karmaşık bir hikayesini anlamlandırmaya çalışmak, onun gençlik dolu kasvetli atmosferinin keyfini bozacaktır çünkü FLCL’in gerçeküstü niteliği, cazibesinin bir parçasıdır.

Ancak, 2018’in unutulmaz FLCL: Progressive ve vasat FLCL: Alternative gibi takip sezonlarıyla gösterinin kendi büyüsünü yeniden yakalama çabaları asla tam anlamıyla başarıya ulaşamadı. Bunun sonucunda, bazı fanlar FLCL: Grunge’ı gösteriye başka bir istenmeyen sezon eklemesiyle başlamasının yanı sıra, başlangıcıyla bir hikaye öncesi görevi de üstleneceği şeklinde duyurduğunda burnunu kıvırdı.

Adult Swim / MonteBlanc Pictures

San Diego Comic-Con’da Yapılan Her Büyük Anime Duyurusuna Buradan Ulaşabilirsiniz.

Ben, FLCL: Grunge’ın mevcut hikayeye devam eden parçalara yeni The Pillows şarkıları dinlemek için var olabilme hakkını hoşnutsuzlukla kabul edebilirdim, ancak 9 Ağustos’ta Adult Swim’de yayınlanacak olan başlangıç bölümü, potansiyel olarak ilgi çekici bir kanca ile kapıya adım atmayı başarıyor. Orijinal anime’nin pathosunu sadece yeniden anlatmaktan daha fazlasını yapmaya çalışır: aynı zamanda “Haruko Haruhara kim lan, ve neden eşit derecede gizemli robot Atomsk’yi çaresizce arıyor?” gibi uzun süredir devam eden soruları da yanıtlamayı amaçlar.

FLCL: Grunge, babasının sushi restoranında ruhsuzca çalışan genç Shinpachi’yi takip ediyor. Ta ki Haruko ile tesadüfi bir karşılaşma yaşayana kadar. Haruko, diziye damga vuran çılgın uzaylı aykırı, uyuşuk kıyı şehrinin ahlaksız Belediye Başkanı Kuroiwa için bir fahişe olarak gizlenmiştir. Haruko’nun Wacky olaylarından sonra, Shinpachi’ye bir öpücük konduran Haruko’nun, serinin baş kahramanı Naota Nandaba gibi alnında tüybelirten bir şişlik oluşur. Haruko’nun göz kırptığında veya onun önünde provokatif bir şekilde poz verdiğinde şişlik daha da büyür. Bu, eğer açık değilse, ince bir şekilde örtülü bir penis metaforudur.

Bölüm, Shin’in alnındaki şişliğinin Naota’nınkine benzer şekilde Haruko’nun robotları çekmesi için bir boyut kapısına sahip olup olmadığını ortaya koymaz, ancak premier, gizemli şirket Medikal Mekanika’nın robotlarını bozan bir virüsünün Haruko’nun karışıklığıyla nasıl başladığına dair ipuçları bırakır; bu, Progressive’de ima edildi. Haruko’nun büyük hedefleri hala bölümün sonunda bilinmezken, FLCL: Grunge’ın bir hikaye öncesi sezon olması, dizinin sonunda hedefleri hakkında biraz ışık tutmayı deneyeceği anlamına gelir.

Resim: Adult Swim / MonteBlanc Pictures

FLCL: Grunge’ın animasyonu iyidir, ancak hikayesi çok türe bağlı olduğundan bunu izlemek zorunlu değildir.

FLCL’nin stüdyoları Gainax (Neon Genesis Evangelion) ve Production I.G’den (Ghost in the Shell) yeni kan stüdyosu MonteBlanc Pictures’a kaymasına rağmen, Grunge’un CGI animasyonu – diziye adını veren psikoseksüel kavramları ve falik anlamları vurgulamak için 2D animasyonun bir parçasını serpiştiren biçimde – izlenirken asla garip veya hoşnutsuz edici hissettirmez. Temelde orijinal serinin çılgınca hızlı çizim animasyon seviyesinden bir adım geri olsa da Grunge’un CGI animasyonu, Trigun: Stampede gibi anime’lerin zirvelerine ulaşmaz, aynı şekilde EX-Arm gibi utanç verici derecede kötü seviyelere de düşmez. Aynı şey, aşırı tanıdık hikaye vuruşları için söylenemez.

FLCL: Grunge, sonuç olarak öncülerinden daha zayıf bir başlangıç bölümü sunar, ancak Haruko’nun son oyunu hakkında bazı ipuçları verebileceği umuduyla. Gösterinin Haruko konusunda bazı açıklık sağlaması önemsiz olabilir, ancak bir sonraki birkaç bölümü Grunge’un öncülerinin işlenmiş hikaye vuruşlarının peşinden gelmeye devam ederse, bu çabaları anlamsız olabilir.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Destiny 2’nin En Vahşi Hafta Sonlarından Birini Yaşadı

Video oyunlarının bozulduğu zaman güzeldir. Aynı zamanda oyuncular için inanılmaz eğlenceli olabilir ve her şeyin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com