Hellboy: Web Of Wyrd, Hades oynanışını çizgi roman görselleriyle birleştirmeyi umuyor.

Türk indie stüdyosu Upstream Arcade tarafından geliştirilen Hellboy: Web of Wyrd, bir omuz kamerasıyla oynanan aksiyon dövüş oyunudur. 1980’lerin Arjantin’inde geçen Web of Wyrd (kelime şeklinde telaffuz edilir), Hellboy’un diğer boyutlara giden bir portal olarak işlev gösteren gizemli Kelebek Evi’ne girerek kayıp BRPD ajanını kurtarmasını konu alır. Gamescom 2023’te, oyunun erken bir bölümünde yaklaşık 20 dakika oynayarak Web of Wyrd’u deneme fırsatı bulduk.

Oyuncular, farklı biyomlarda, her birinin kendi hikayeleri olan, rafine edilmiş düzeyler serisinde ilerlerken, geniş bir gizemi bir araya getirme yolunda savaşırlar. Web of Wyrd, Hellboy evreninin kurulmuş kanonunun dışında bir öyküdür, ancak 1990’ların orijinal çizgi romanında bulunan olaylara ve mitoslara birçok gönderme içermektedir.

Web of Wyrd, Dark Horse Comics ve Hellboy yaratıcısı Mike Mignola ile işbirliği içinde geliştirilmekte olup, Mignola’nın karakteristik kalın sınırlara sahip çizim tarzını cel-shaded 3D’ye aktarmaktadır. Upstream Arcade, Mignola’nın ikonik cesur siyah çerçeve ve canlı renkli tarzını sadık bir şekilde yeniden yaratma konusunda başarılı bir iş çıkarmıştır ve özel hareketler, çizgi roman sayfalarından kopmuş gibi gelen dondurulmuş karelerle tetiklenir.

Web of Wyrd, Hellboy’un rastgele oluşturulan düzeylerde koştuğu roguelike türündeki oyunlar için modern birer öge haline gelen çeşitli canavarlarla savaşarak, değişiklikçi ve yükseltici türde özellikler kazanarak ilerlemesini sağlar. Her koşu başlangıcında, Hellboy örneğin ikonik tabancası yanında gösterilen bir tüfek ve bombaatar gibi bir silah seçebilir ve birer özelliğe sahip olan tesbihlerden birini seçebilir. Örneğin, çevresi tarafından kuşatıldığında Hellboy’un enerji dalgasıyla düşmanları püskürtebilen bir tesbih kullandık.

Her tesbih ve silah, koşular arasında kalıcı olarak Kelebek Evi’nde yükseltilebilir ve koşu sırasında Hellboy’un saldırılarına ekstra mühimmat eklemek veya saldırılarına elementel hasar eklemek gibi değişiklikler yapılabilir. Deneyimimiz çok kısa olduğu için bu değişiklikçi özelliklerin, silahların ve tesbihlerin her bir biyomun birden fazla derinliği boyunca nasıl etkileşime gireceğini tam olarak görmek mümkün olmadı, ancak roguelike sevenlerin beğeneceği oyun bozan kombinasyonlarının potansiyelini görmek kolaydı.

Savaş, Hellboy’un güçlü yapısına uygun olarak yavaş ve ağır hareketlerle gerçekleşir ve düşmana düşünerek oynamayı, sadece düğmeye basmayı teşvik eder. Tabanca gibi silahlar ağır saldırılar için ayrılır ve hızlı elden ele saldırılarla birleştirilerek kemik sıkıştıran kombolar oluşturulur. Enkaz gibi çevresel unsurlar düşmana fırlatılabilir ve kaçışlar, savuşturmalar ve bloklamalar düşman saldırılarını hafifletmeye yardımcı olur.

Sağlıkla birlikte Hellboy’un “Dayanıklılık” ölçeği -bir tür duruş çubuğu- düşman saldırılarından alınan zararı azaltmaya yardımcı olabilir, ancak dayanıklılığınız tamamen kırılırsa savunmasız kalırsınız. Düşmanların da bir Dayanıklılık ölçeği vardır ve sürekli saldırılarla bunu kırmak, Hellboy’un onları öldüren bir bitiriş hareketi yapmasını sağlar.

Butterfly House’un ana bölgesi, NPC’lerle doludur, bu da Hellboy: Web of Wyrd’un içerisinde bir tür Hades hissi yaratır. Ancak, hikayeyi tekrarlayan yapıya aynı şekilde dahil edip edemeyeceğini görmek henüz bilinmemektedir. Koşu sırasında ölüm, “Bağ Kopuyor…” mesajını tetikler, bu da Hellboy’un seviyelere tekrar tekrar dalarak hikayenin içerisinde bağlam kazanabileceğini düşündürür, ancak bu kadar kısa bir demo’dan hikayenin ne kadar etkileşimli olacağı anlaşılamadı.

Bizimle oynama oturumumuzdaki geliştirici, oyunun hikayesinde ilerledikçe daha önce ziyaret edilmiş biyomların dönüşebileceğini ve yeniden şekillenebileceğini ima etti, böylece yükseltmeler için harcayabileceğiniz para birimini sıkılmadan önce daha eski biyomları tekrar oynamaya teşvik eder. Upstream Arcade, etkileyici bir hikaye anlatabilme yeteneğine sahip bir reaktif dünyada roguelike yapısını birleştirebilirse, Web of Wyrd, Hellboy ve Hades hayranları için bir ziyafet olabilir.

Hellboy: Web of Wyrd, 4 Ekim’de PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Nintendo Switch ve PC platformlarına çıkacak. Burada tartışılan ürünler, bağımsız olarak editörlerimiz tarafından seçilmiştir. Eğer sitemizde yer alan ürünlerden satın alırsanız, GameSpot buna karşılık bir gelir elde edebilir.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Xbox, PS5’e eşleşmek için fiyatları artırmadı.

Microsoft, PlayStation 5 konsollarının fiyatını arttırmasına tepki olarak, rekabetçi kalmak için Xbox Series X|S’in fiyatını …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com