“Forza Motorsport: Kör Sürücülere Yardımcı Olacak Özellik!”

Son dönemdeki Forza oyunları, erişilebilirlik konusunda bir adım öne çıkmıştır. 2021’in Forza Horizon 5’i, oyun içi sinematiklerde işaret dili seçeneği sunmuş ve daha yavaş tepki süresine sahip oyuncular için zamanı yavaşlatma seçeneği sunmuştur. İnanılmaz bir gelişme. Bu Ekim ayında çıkacak olan Forza Motorsport, sınırları daha da zorlamayı hedeflemektedir ve “Kör Sürücü Yardımcısı” adı verilen kör oyuncular için bir modu tanıtmaktadır.

Kör oyun oyuncusu Steve Saylor, modu son zamanlarda test etti ve çeşitli ses işaretlerinin ve özelleştirmelerin nasıl çalıştığını açıklamak için bir tweet attı.

İşitme rehberliği topluluğu, ralli oyunlarında daha çok bilinen yan koltuk rehberliği ile birleştirilmiş gibi görünmektedir. Oyuncuya yaklaşan dönemeçleri tarif ederken, temelde sofistike bir sonar ile karşılaşılır. Oyuncuya aracının pist üzerindeki konumunu gösteren bleeps, bloops ve tonlar koleksiyonu ile, yan ve dönüşlere göre, frenlemeler ve hızlanmalar gerektiği zamanlar anlatılır.

Saylor, henüz piyasaya çıkmamış bir araba ayarlama yarış oyununda belirli bir pistte yarışabilmiş ve ses işaretlerini kullanma denemesini “ses karmaşası” olarak nitelendirmiştir. Daha sonra, farklı seslerin ses düzeyi metrelerini dikkatlice ayarlayarak ve ayarlamaları yaparak yarışı önemli ölçüde iyileştirdiğini söylemiştir. Yukarıdaki videoda, bu ayarları düzeltmenin ve işaretlerle tanışmanın sonunda bir yarış kazanmayı başarabildiğini açıklamaktadır.

“Kör” teriminin ne anlama geldiği hakkında genellikle birçok karışıklık vardır, çoğu insan hiçbir şey görememek anlamına geldiğini varsayar. Ancak durum böyle değildir, görsel bozukluğu tanımlayan bir terim olup, görme ciddi şekilde etkilendiğinde kullanılır. Steve Saylor bu durumu açık bir şekilde, mükemmel görsel açıklamalarla bu videoda anlatmaktadır.

Forza Motorsport, stereo ses kullanarak oyuncuya bir pistte nerede olduklarını, bariyerlere ne kadar yakın olduklarını ve ne zaman fren yapmaları veya hızlanmaları gerektiğini bilgilendiren ses göstergeleri sunarak, görselleri destekleyen bir işitsel deneyim haline gelmektedir. Bildiğimiz kadarıyla, yarış oyunları için bir ilk olan bu durum.

Diğer erişilebilirlik seçenekleri, tek oyunculu oyunlarda araç çarpışmasını kaldırmak ve yapay zekayı hayaletlere dönüştürmek, sahne kesimlerinin sesli anlatımları ve oyunun seslerinin her yönü için son derece spesifik ses seçenekleri gibi yer almaktadır.

Forza Motorsport, Forza franchise’ının bu dalının sekizinci oyunu olup, her girişimde olduğu gibi geliştirici Turn 10 Studios tarafından geliştirilmiştir. Stüdyo, Blind Drive Assist modunu geliştirmek için erişilebilirlik danışmanı Brandon Cole ile birlikte çalışmış ve Saylor’dan da destek almıştır. 10 Ekim’de çıkacak olan oyunun, göz kamaştırıcı şekilde pahalı Premium Sürümünü alanlar için dört günlük erken erişimi bulunmaktadır.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Destiny 2’nin En Vahşi Hafta Sonlarından Birini Yaşadı

Video oyunlarının bozulduğu zaman güzeldir. Aynı zamanda oyuncular için inanılmaz eğlenceli olabilir ve her şeyin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com