“Starfield: Yetenekler ve Zorluklar – Oyun Dünyasında Yeni Bir Dönem”

RPG olarak, Starfield istatistikler ve şans üzerine kurulu bir oyundur. Savaş, ikna etme, el işi, kilit açma gibi neredeyse her etkinlikte matematiksek bir matris bulunur. Ancak önceki Bethesda oyunlarının aksine, genellikle ilgili etkinliği gerçekleştirerek bir Beceri’de ilerleme kaydedersiniz. Starfield, belirli bir Beceri’yi bir Beceri Noktası satın aldıktan sonra daha iyi hale getirmenizi sağlar. Ancak o zaman yeni bir “Meydan Okuma” üzerinde çalışabilir ve Beceri’nin sonraki Rütbesine doğru ilerleyebilirsiniz.

Starfield Becerilerinin nasıl çalıştığı baştan sona tam olarak açık değildir. Örneğin, bazı Meydan Okumalar belirli bir görevi belli bir sayıda kez gerçekleştirmenizi gerektirir – ancak eğer o Meydan Okuma’yı kilitlemediyseniz, bu etkinlikleri gerçekleştirerek o Meydan Okuma’ya hiç ilerleme kaydetmeden dönebilirsiniz. Sonuç olarak, ilgili uzmanlık alanında gerçek ilerleme kaydetmeden tekerleklerinizi döndürmek kolay olabilir. Bu rehber, Beceri sisteminin nasıl çalıştığını ayrıntılı bir şekilde açıklar, zamanınızı en iyi şekilde kullanmanız için en iyi uygulamaları sunar ve en temel Becerilerin en önemli olduğunu veya en azından düşünülmesi gerektiğini söyler.

Yeni bir karakter oluştururken, seçilen biyografik arka planınız size başlangıçta üç farklı Beceri’ye erişim sağlar. Seçilebilecek onlarca arka plandan bazı iyi genel olanlar Combat Medic, Explorer, Long Hauler, Soldier, Space Scoundrel ve [DOSYA BULUNAMADI] gibi Becerileri ile ideal oynama stilinize en iyi uyacak Beceri setini sunan bir arka plan seçmek en iyisidir. Her seviyede bir Beceri Noktası kazanacağınızdan, herhangi bir Beceri’nin ilk Rütbesini bir Beceri Noktası kullanarak kilidini açabilirsiniz. Ardından, daha fazla Beceri Noktası yatırarak Beceri’nin ek Rütbelerini açabilirsiniz ve her biri daha fazla ilerlemek için tamamlamanız gereken bir Meydan Okuma ile gelir.

Her Beceri dört Rütbe ile ilerlenebilir ve her Rütbe genellikle belirli bir görevi yeterli sayıda gerçekleştirmenizi gerektirir. Meydan Okuma’yı tamamladıktan sonra yeni bir Rütbe kilidini açmak için başka bir Beceri Noktası harcayabilirsiniz, bu da Beceri’yi iyileştirecek ve yeni bir Meydan Okuma sunacak.

Beceri menüsünü açtığınızda, hangi Becerilerin yükselme sırasına hazır olduğunu gözlemleyerek görülebilirsiniz.

Oynama stilinize en uygun olan becerileri seçmek en iyisidir, ancak oyunu oynamaktan zaten beklediğiniz etkinliklerin çoğundan ilerleme kaydetmenizi sağlayan birkaç beceri vardır. Bazı beceriler daha yaygın aktivitelerden ilerleme sağlar, örneğin belirli bir tür silahla düşmanları vurmak gibi, diğerleri daha amaca yönelik eylemler gerektirir, örneğin bir kilit açmak gibi.

Erken aşamalarda edinmeniz gereken en önemli becerilerden bazıları şunlardır:

– Ağırlık Kaldırma: Daha fazla nesne taşımanıza olanak sağlar; Meydan Okumalar size toplam kütlenizin %75’ini koşarken taşınmasını gerektirebilir.
– İyi Olma: Daha fazla sağlık kazandırır; Meydan Okumalar sağlık ürünleri kullanmanızı isteyebilir.
– Ticaret: Daha düşük fiyata satın almanızı ve daha yüksek fiyata satmanızı sağlar; Meydan Okumalar belirli bir sayıda eşya satmanızı isteyebilir.
– İkna: NPC’ler ikna etme şansınızı artırır; Meydan Okumalar ikna görevlerinde başarılı olmanızı isteyebilir.
– Hazinecilik: Galakside çeşitli nesneler bulma olasılığını artırır; Meydan Okumalar konteynır talan etmenizi isteyebilir.
– Mermi veya Lazerler: Mermi veya lazer tabanlı silahlarla hasarınızı artırır; Meydan Okumalar bu özel cins mühimmatla düşmanları öldürmenizi isteyebilir.
– Seçtiğiniz herhangi bir silah sertifikası: Seçenekler arasında tabanca sertifikası, tüfek sertifikası, av tüfeği sertifikası, ağır silahlar sertifikası ve keskin nişancı sertifikası gibi silah türüne göre hasarı artırır; Meydan Okumalar bunlarla belirli sayıda düşman öldürmenizi isteyebilir.
– Tıp: Med Pack, Travma Seti ve Acil Set gibi iyileştirme ürünlerinin etkinliğini artırır; Meydan Okumalar yaralanmışken iyileştirme ürünleri kullanmanızı isteyebilir.
– Tarama: Tarayıcınızdaki yakınlaştırma seviyesini artırır ve daha uzak mesafelerden nesneleri taramanızı sağlar; Meydan Okumalar benzersiz kaynakları, bitki örtüsünü ve faunayı taratmanızı isteyebilir.
– İtiş paketi eğitimi: Her Rütbeyle itiş paketinizin yakıt verimliliğini artırır; Meydan Okumalar savaş sırasında belirli sayıda kez itiş paketinizi kullanmanızı isteyebilir.
– Güvenlik: Gelişmiş kilitleri hackleyebilmenizi ve Otomatik denemelerin sayısını artırmanızı sağlar; Meydan Okumalar belirli sayıda kilit açmanızı isteyebilir.

Bu size sunulan tek beceriler değil, ancak çeşitli etkinlikleri kapsadıklarını görebilirsiniz, örneğin düşmanları öldürmek ve konteynırları talan etmek gibi. Bazı beceriler aynı zamanda bir arada Meydan Okuma ilerlemesi kaydedebilir. Örneğin, savaş becerileri genellikle düşmanları öldürmenizi gerektirir, bu da size zarar verme olasılığının olduğu anlamına gelir. Sağlık veya Tıp ile birleştirildiğinde, iyileştikçe ilerleme kaydedeceğiniz anlamına gelir, bu da savaşlara girerek birden fazla beceride ilerlemenizi sağlar.

Benzer şekilde, hazinecilik, ağırlık kaldırma ve ticaret de bir arada çalışır; çünkü talan etme, fazla materyal taşıma ve ardından bunları bir satıcıya satma konusunda Meydan Okumalar size ilerleme kaydetme fırsatı sunar. Ve eğer çalmaya meraklıysanız, Gizlilik ve Kilit Açma da galaksinin her yerinde her şeyi alırken ilerleme kaydedebilir.

Son olarak, Starfield’de seviye sınırı yok

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Destiny 2’nin En Vahşi Hafta Sonlarından Birini Yaşadı

Video oyunlarının bozulduğu zaman güzeldir. Aynı zamanda oyuncular için inanılmaz eğlenceli olabilir ve her şeyin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com