EA, Düşük Satışlar Sonrası Büyülü FPS’nin Yarısını İşten Çıkardı

EA’nın “EA Originals” olarak yayımlanan “Immortals of Aveum”, 22 Ağustos’ta Xbox, PlayStation ve PC üzerinde satışa sunuldu. Üç buçuk hafta sonra, oyun üzerinde çalışan personelin yaklaşık yarısı, yayıncısını tatmin edecek kadar kopya satmaması nedeniyle işten çıkarıldı. Bu, bu yıl oyun endüstrisini etkileyen bir başka işten çıkarma dalgası.

Ascendant Studios tarafından geliştirilen ve EA tarafından yayınlanan “Immortals of Aveum”, silahları bırakıp vahşi görünümlü sihir saldırılarına odaklanan bir AAA FPS olarak tanıtıldı. İlk olarak Temmuz’da piyasaya sürülmesi planlanan oyun, daha sonra Ağustos sonuna kadar ertelendi ve çıkış tarihi Bethesda ve FromSoftware tarafından daha büyük ve daha fazla heyecan uyandıran oyunların çıkış tarihlerine yakın hale geldi. Bazıları, oyuncuların daha büyük ve daha çok beklenen oyunlara yönelirken “Immortals of Aveum”un gözden kaçması endişesi taşıyordu. Ayrıca, “Immortals”ın 22 Ağustos’ta piyasaya sürülmesinden sonra PC’de performans sorunları yaşandığı gözlemlendi, hatta güçlü sistemlere sahip oyuncuların bile oynamakta zorlandığı belirtildi.

Şimdiye kadar oyunun EA’nın satış beklentilerini karşılayamadığı ortaya çıktı ve Ascendant Studios işçi maliyetlerini düşürmek için personel çıkarmalarına gitti.

İlk olarak Polygon tarafından bildirildiği gibi, Perşembe günü Ascendant Studios’ta yaklaşık 40 kişi işten çıkarıldı. Stüdyo CEO’su Bret Robbins tarafından bir toplantıda duyurulan işten çıkarmaların, şirkette yaklaşık 80 ila 100 kişi çalıştığı bilinen üç çalışan tarafından Polygon’a aktarıldı. Başka bir eski çalışan da, “Immortals of Aveum”un zayıf satışlarının işten çıkarmaların nedeni olarak gösterildiğini belirtti. Stüdyodaki çalışanlara, işten çıkarmaların şirketin faaliyetlerini devam ettirebilmek için gerekliliği anlatıldı.

Kotaku, EA’ya yorum için başvurdu ve Ascendant Studios CEO’su Bret Robbins’in Twitter üzerinden yayımladığı bir açıklamaya yönlendirildi. Açıklama, işten çıkarmaların stüdyonun personelinin yaklaşık %45’ini etkilediğini ve bu kararın “acı verici ama gerekli” olduğunu belirtti.

“Immortals of Aveum”un bağımsız geliştirme ekibinin elde ettiği başarıyla gurur duyduğunu ifade eden Robbins, açıklamasında şunları yazdı: “Yeni bir AAA stüdyosu, yeni bir IP, yeni teknolojiyle, endüstrimizde bunun son derece nadir olduğu bir dönemde birlikte çalıştık. Kalplerimizi kolumuzda taşırken “Immortals”e tutkumuzu aktardık. Stüdyo, gelecekteki güncellemeler ve tekliflerle bu oyunun ve Immortals markamızın geliştirilmesini destekleyerek aynı şekilde çalışmaya devam edecek.”

Polygon’un raporuna göre, stüdyonun eski bir çalışanı, “Immortals of Aveum”un, Electronic Arts’ın en az satan Originals oyunlarından biri olduğunu ve oyunun lansmanından kısa bir süre sonra daha büyük bir işten çıkarma dalgası yaşandığı iddia edildi.

Bu en son işten çıkarma dalgası, 2023’ün ilk değil. Firaxis, CD Projekt Red, Unity, Kabam Games, Ubisoft, Take-Two, Riot Games, Meta ve diğer şirketler, bu yıl içinde işten çıkarmaları duyuran şirketler arasında yer alıyor. Mart ayında EA’nın kendi de 800 kişinin işini kaybettiğini duyurduğunu görmüştük. Ayrıca, 30 yılı aşkın bir süredir oyun geliştiren Saints Row stüdyosu Volition’ın yakın zamanda kapanışını gördük. Oyun geliştirici olmak zorlu bir dönemde ve durumun daha kolaylaşmadığı görülüyor.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Destiny 2’nin En Vahşi Hafta Sonlarından Birini Yaşadı

Video oyunlarının bozulduğu zaman güzeldir. Aynı zamanda oyuncular için inanılmaz eğlenceli olabilir ve her şeyin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com