“Square Enix’in Mali Sorunları İnceleme Altında”

Tokyo merkezli yayıncının, maddi kayıplar ve sorunlu oyun yayınlamalarının ardından Square Enix, zor bir durumda. Final Fantasy XIV gibi bazı oyunlar, sürekli kalite sunarak ve hayranlarıyla popülerliğini sürdürerek tutarlı bir başarı sergilerken, serinin diğer girişleri ve yayıncının daha yeni oyunları genellikle sorgulanabilir durumda ve satış hedeflerine ulaşamıyor. Şimdi, hisse senedinde önemli bir darbe yaşayan Tokyo merkezli yayıncı, mülklerinin geliştirilmesini nasıl yönettiği konusunda denetime tabi tutuluyor.

“Bloomberg” tarafından yapılan son bir rapor, Square Enix’in kendini bulduğu karmaşık durumu belgeledi: Şirket, Haziran ayında son oyununun piyasaya sürülmesinden bu yana yaklaşık 2 milyar dolarlık bir değer kaybetti (Final Fantasy XVI). Final Fantasy XVI, satış hedeflerinin altında kaldı, ancak sorunları eşsiz değil. FFXIV, başarısız bir lansmanın ardından büyük bir yeniden başlatma gerektirdi, uzun bir geliştirme süreci geçirdi FFXV ve FF XVI’dan daha yüksek satışlara sahip olduğu halde, sert mikro işlemeli mobil oyunlar ile bir arada var olan Ever Crisis gibi ve hızla kapanan bir mobil battle royale oyunu gibi.

FF dışındaki oyunlar da iyi gitmedi, Ocak 2023’ün büyük bütçeli oyunlarından olan Forspoken satış hedeflerinden büyük ölçüde saparak en iyi ihtimalle ılımlı bir karşılama aldı. Diğer Marvel’s Avengers gibi oyunlar, sağlıklı bir canlı hizmet oyunu olarak kendini kurma girişiminin başarısız olmasının ardından bir tür hatalı felaket oldu.

“Bloomberg” raporuna göre Square Enix CEO’su Takashi Kiryi, bu yılın Haziran ayında resmen göreve başlayan Kiryi, “daha küçük başlıkların sayısını azaltmak ve karlılığı artırmak için daha yüksek potansiyele sahip büyük bütçeli oyunlara odaklanarak dış kaynağa olan bağımlılığı azaltmayı hedefliyor.”

Aceleye getirilmiş oyunları önceliklendiren bir hareket iyi bir eylem gibi görünse de, rapor, yayıncının oyunlarının üretimini nasıl ele aldığı konusunda sorgulanabilir bir şekilde yaratıcı kontrolü sadece bir yapımcının eline bıraktığını vurguluyor. “Bloomberg” kaynaklarından elde edilen bilgilere göre:

“Yapımcılara projelerin kapsamı ve yönlendirmesi konusunda tam hakimiyet veriliyor ve uygun belgelendirme ve ekip yapısının eksikliği var […] Square Enix için çalışan müteahhitler, proje hedeflerinin uyarlanabilir bir süreçte değişebildiği ad hoc bir süreçtan bahsediyorlar.”

Yine de, Square Enix oyunlarının gelişimini takip etmeye çalışan herhangi bir hayran için, bu muhtemelen duyulması şaşırtıcı değildir. Yayıncı şeyleri düzeltmeye çalışıyor olsa da, bu yılın daha önceki bir döneminde Eurogamer tarafından bildirildiği gibi, şirketin baş muhasebe sorumlusu “mevcut koşullar ışığında […] bu kolay olmayacak” şeklinde ifade etti.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Destiny 2’nin En Vahşi Hafta Sonlarından Birini Yaşadı

Video oyunlarının bozulduğu zaman güzeldir. Aynı zamanda oyuncular için inanılmaz eğlenceli olabilir ve her şeyin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com