Unity Motoru’nun Yeni Fiyatlandırma Politikasına Cult of the Lamb Geliştirici ve Diğer Bağımsız Stüdyoların Tepkisi

Geliştirici Massive Monster, Unity’nin son zamanlarda duyurulan yeni fiyatlandırma modeli sayesinde, stüdyonun 1 Ocak’ta Steam’den “Cult of the Lamb” oyununu sileceğini belirtti. Stüdyo bu duyuruyla şaka yapıyor olabilir, ancak Unity Engine’in yeni politikalarının büyük ölçüde olumsuz tepkiler almasından dolayı diğer stüdyolar da benzer bir duygu paylaşıyor.

1 Ocak’ta yürürlüğe girecek yeni bir fiyatlandırma modeli kapsamında, Unity Engine kullanan oyunlar her kurulumda oyunun kurucusuna 0,20 dolar ödeyecek. Bu, oyuncuların oyunu silip daha sonra yeniden yüklemelerini de içeriyor. Unity ayrıca, bu yeni fiyatlandırma modelinin geriye dönük olarak uygulanacağını ve motor üzerinde çalışan eski oyunların da kurulum maliyetlerini ödeyeceğini belirtti.

Unity’nin yeni fiyat politikasının eleştirileri ayrıca şirketin yeterli detayları ortaya koymamasına da işaret ediyor. Bu detaylar arasında, oyunların bir hayırsever paketinin parçası olup olmadığını izleyebileceği (bu durumda kurulum maliyetinden muaf tutulacağı), meşru kurulumlar ile korsan kopyaları ayırt edebileceği veya hack’lerin kurulum sayısını değiştirmesinin ne kadar zor olacağı yer alıyor.

“Rust” oyununun geliştiricisi Facepunch Studios da blogunda motor yapımcısının birçok geliştiricinin güvenini bozduğunu ve “Rust”un devam oyununun Unity kullanılarak yapılmayacağını belirtti. “Among Us” oyununun geliştiricisi Innersloth da benzer şekilde oyunu başka bir motor üzerinde çalıştıracaklarını belirtti.

Unity Engine’i kullanmanın yanı sıra büyük yayıncılar ve geliştiricilerin çoğu tarafından da kullanılanı düşünüldüğünde, Microsoft, EA, Nintendo ve Sony gibi şirketlerin Unity’nin yeni politikasına tepkisi, oyunları konsollara veya Game Pass gibi abonelik hizmetlerine getirmek isteyen geliştiriciler üzerinde olumsuz etkisi olabilecek.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Alan Wake 2’nin kamera arkası videosu, ses tasarımı ile müzik arasındaki çizginin bulanıklaştırılmasını tartışıyor

Remedy Entertainment, hazırlık aşamasında bir dizi kamera arkası videosu yayınladı. Alan Wake 2’ler Oyunun çeşitli …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com