Pinokyo Soulslike’ta Yenilikçi Silah Dayanıklılığı Oyun Mekaniği

Liesof P: Pinokyo’nun Karanlık Yüzü adlı oyun, South Korean Neowiz Games ve Round8 Studio ikilisinin birlikte yaptığı ve Bloodborne’tan esinlenilmiş Soulslike bir oyun. 19 Eylül’de PC, PlayStation konsolları ve Xbox sistemleri için piyasaya sürülmesi planlanan oyun, Pinokyo masalının karanlık ve serbest bir yeniden yorumudur. Başkarakter P (aktör Timothée Chalamet’e tüyleri ürpertici bir benzerlik taşıyan), tahtadan değil, daha çok bir otomaton kukladır ve cıvata, dişli ve yay gibi mekanik parçalardan meydana gelmiştir. Oyun dünyasında ise P, Geppetto’nun el yapımı oyuncaklarından sadece biridir ve bu zanaatkarın diğer bebekleri şehirde her yerde bulunabilir, eskiden hizmetkar, polis hatta aile evcil hayvanı olarak kullanılırlardı. Ancak şimdi, hepsi çılgına dönmüş durumda ve Krat şehrine zarar vererek kaos yaratıyorlar.

Bu sahte bebek kontrolünü ele geçirerek, kanlı bir şekilde steampunklaşmış Belle Époque dönemi Fransasında hızla ilerleyerek deli bebeklere saldırmanız gerekiyor. Sadece Geppetto’yu kurtarmakla kalmazsınız, aynı zamanda bir zamanlar itaatkar kuklaların herkesi öldürmek için delirdiği bir salgının sebebini de ortaya çıkarmaya çalışırsınız. Şehirde gezinirken, görevinize yardımcı olmak için 30’dan fazla silah bulabilirsiniz ve her birini kullandığınızda, zamanla körelir ve onarım gerektirir. Neyse ki, oyun silah dayanıklılığı sistemiyle gerçekten zekice ve hoş bir şey yapıyor ve bu da Grinder adlı kullanışlı bir eşyadır.

Bir silahla yaptığınız her saldırı, bir polis copu gibi sivri veya ince bir rapier gibi sivri bir nesne olsa bile, dayanıklılığının yavaşça azalmasına neden olur. Yeterince saldırı yaparsanız silahınız sadece dayanıklılığı tükenene kadar daha az hasar vermez, aynı zamanda kırılır. Ancak oyunun başında hediye edilen Grinder, size yardımcı olabilir. P’nin Sekiro’ya benzeyen protez sol koluna bağlı olan Grinder, teriniz bıçağınızı ve dayanıklılığını dilediğiniz zaman ne kadar çok tükenirse tükensin bile ihtiyaca cevap verecek şekilde yeniden bileyebilmenizi sağlar. Oyun içinde silahınızı onarmanız, dayanıklılık çizgisini doldurur ve özellikle dayanıklılık en üst seviyedeyken saldırı gücünüzü artıran belirli P yükseltmelerine sahipseniz size saldırı hasarı bonusu sağlar.

Silahlarınızla ilgilenmek için bonus saldırı hasarı iyi bir özellik olsa da, oyunun üçte birine kadar olan kısımda, Hotel Krat’ın ana merkezi dünyasında satıcıyı kilitleyerek bıçak aletinizi elementel etkilerle geliştirebilirsiniz. Bir Aşındırıcıyı silah bileyleyiciye bağlayarak, geçici olarak silahınızı elektrik gibi şok hasarı veya ateş gibi yanma hasarı ile donatabilirsiniz, ki bu ikisi de belirli düşman türlerine gerçekten zarar verir. Aşındırıcılar kırılgan, özel eşyalardır ve sadece birkaç kez kullanılabilir, ancak sağladığı elementel etkiler bir armağandır. Eğer yanmaktan etkilenen bir düşmana karşı gidiyorsanız, Alevli Aşındırıcı ve silahınızın üzerindeki flamethrower gibi olan flamberge Legion Arm gibi diğer ateş tabanlı ekipmanlar en iyi arkadaşınız olacak. Yani, silahınızın dayanıklılığı azaldıkça hasarını artırmak için onarım yapmanız ve ayrıca ekipmanınıza bir element takviyesi yapmanız söz konusudur. Sadece yavaş yavaş yürürken onarım yapmak için kötü bir takas değil.

Bu şekilde, Lies of P, silah dayanıklılığı konusunda gerçekten ödüllendirici ve ilginç bir şey yapan DMC benzeri aksiyon oyunu Ultra Age gibi oyunlara katılıyor. Lies of P sistemi, topladığınız ve düzenli olarak kullandığınız ekipmana özen göstermeniz için ödüllendirir. Eğer silahınıza özen gösterirseniz, kesinlikle silahınız da size özen gösterecektir.

Lies of P’nin Fransası kanlı ve ıssızdır, kaba kuklalar ve daha beter insanlarla doludur, tüm bunları mekanik koltukta (tabii ki tabut demektir) durmaktan kaçınmak için savaşacaksınız. Şüphesiz ki bu tür bir oyunda zorluk normaldir. Ancak silahınızın dayanıklılığına dikkat ederek ve savaşın öncesinde ve sırasında ekipmanınızı keskinleştirerek, savaşta kesin bir avantaj elde edersiniz. Hey, bu düşmanlarla başa çıkmanız için yapabileceğiniz her türlü yardıma ihtiyacınız var.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Destiny 2’nin En Vahşi Hafta Sonlarından Birini Yaşadı

Video oyunlarının bozulduğu zaman güzeldir. Aynı zamanda oyuncular için inanılmaz eğlenceli olabilir ve her şeyin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com