Super Pocket, Telefonların Ulaşamadığı Bir Mobil Oyun Tutkusunu Gideriyor

Nintendo Switch, Steam Deck veya hatta telefonunuz olsun, mobil olarak oyun kütüphanenizi taşımak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Apple’ın son duyurusuyla iPhone 15 Pro’nun Assassin’s Creed Mirage ve Death Stranding gibi oyunları doğrudan oynayabileceği açıklanmasıyla, mobil oyun alanının büyük bir yükseltme alacağını söylemek güvenlidir. Seçenekler oldukça fazla ve genellikle oldukça pahalı olabiliyor – eğer zaten iPhone 15 Pro almayı düşünüyorsanız, harika! Resident Evil 4 Remake’in keyfini çıkarın. Aksi takdirde kimse bin dolar ödemez. Super Pocket ise tam tersine bir seçenek. Şık ve basit bir taşınabilir retro el konsolu ve en önemlisi, temel sürümü yeni çıkan bir oyunun fiyatından bile daha ucuz.

İki versiyon içeriyor: Capcom Edition, Street Fighter II: Hyper Fighting, 1994: The Loop Master ve Mega Man gibi 12 oyun içerirken, TAITO varyasyonu, Operation Wolf gibi bir hafif tüfekli nişancıdan tüm zamanların en büyük bulmaca oyunlarından olan Puzzle Bobble’a kadar 18 retro klasik içeriyor.

Super Pocket Hands-On

Super Pocket’in çok küçük form faktörüne rağmen – bir Game Boy Classic’den daha küçük ve daha hafif – gerçekten göze çarpıyor. Her biri kendi benzersiz Capcom veya TAITO renk şemasına sahip ve gerçekten dikkat çekiyor. Ayrıca Capcom ve TAITO Super Pocket’in her ikisini içeren Super Pocket Limited Edition Bundle da var, şeffaf bir kabuğa sahip ve beni Game Boy Advance’in şeffaf beyaz versiyonunu hatırlatıyor.

Londra’daki WASD’de her bir modelle birkaç saat boyunca deneyimledikten sonra, bu küçük cihazın asıl değerinin üzerinde bir etkiye sahip olduğu açık. Düşük fiyatına rağmen, kalite harika. Renkli plastik kabuk dayanıklı ve sağlam, ve D-pad – Game Boy’da olduğu gibi hoş bir şekilde hatırlatıyor – tepkisel. Neyse ki Evercade EXP’deki gibi fark edilir bir sallanma da yok ve standart A, B, X ve Y düğmeleri güzel ve tıklanabilir bir his sunuyor. Aynı şey birimizin arkasında düzgün bir şekilde yer alan omuz düğmeleri için de geçerli.

Super Pocket, parlak bir 2.8” IPS ekran sunuyor. Bu küçük gelebilir – birkaç yıl önce piyasaya sürülen Zelda Game and Watch’ın ekranından biraz daha büyük – ancak oynadığım oyunlardan keyif almakta hiçbir sorun yaşamadım çünkü görüntüler keskin ve canlı ve Final Fight gibi bir oyun küçük ama piksel-perfekt bir deneyim sağlıyor. Görsel deneyimi özelleştirmek için seçenekler de bulunuyor: piksel-perfekt en boy oranı, mümkün olan en yakın arcade deneyimine ulaşmanızı sağlıyor veya görüntüyü tam ekran moda genişletebilirsiniz. Ayrıca, gerçek bir arcade deneyimini yeniden yaşamak isterseniz, hafif veya yoğun tarama çizgisi efektleri seçeneği de bulunuyor.

Super Pocket’in boyutuna rağmen, tek, öne bakan hoparlörü boyutuna göre iyi iş çıkarıyor ve Street Fighter II’nin 16-bit usturlabesi müziklerini güzel bir şekilde takdir etmenize olanak tanıyor. Şaşırtıcı bir şekilde yüksek ses de çıkabiliyor, ancak ben yine de her zaman bir kulaklık takmayı tercih ediyorum. Hayal kırıklığına uğratan şey ise Evercade EXP’de de olmayan Bluetooth bağlantısı – kablosuz bir ses çözümü tercih edenler için hala desteklenmiyor.

EXP’nin aksine, Super Pocket’de dahili Wi-Fi (ancak potansiyel olarak USB-C aracılığıyla firmware güncellemeleri hala mümkündür), Mini-HDMI çıkışı bulunmuyor, bu nedenle bu arcade klasiklerini televizyonunuzda deneyimleyemezsiniz. Bu özelliklerin maliyetleri düşük tutmak için kaldırıldığı belirtiliyor. Neyse ki, standart A, B, X ve Y düğmeleri de güzel ve tıklanabilir bir his sunuyor. Birimde arkaya yerleştirilen omuz düğmeleri için aynı şey de geçerli.

Boyutuna rağmen, Super Pocket’in arka tarafında bir kartuş yuvası da bulunuyor, Game Boy benzeri dönüşümünü tamamlıyor. Bu, arka tarafa takılan 45 Evercade kartuşuyla 500’den fazla oyuna erişim sağlıyor. Bunlar, Another World ve Flashback gibi Amiga klasiklerini içeren Delphine Software Collection’u içeriyor ve yakında çıkacak olan Duke Nukem Collection 1 & 2’deki 32 bit ağır sıklet Duke Nukem 3D: Total Meltdown’i ve yalnızca PlayStation One’de yayınlanan Duke Nukem: Land of the Babes’i içeriyor.

Expand için olduğundan daha küçük bir ekrana sahip olmasına rağmen, Codemasters F-16 Renegade ve Super Skidmarks gibi oyunları küçük el konsoluna güzel bir şekilde sığıyor ve sadakatle yeniden üretiliyor.

Dahili oyunlardan Evercade kartuşuna geçmek oldukça kolay ve menüler, EXP’ye kıyasla basitleştirilmiş, bu da oyun kütüphanenize daha hızlı erişim sağlar. Ancak Pocket’ın en sevdiğim özelliklerinden biri, dahili arcade oyunları için kullanılabilen ‘Kolay mod’dur. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde oyunların zorluğunu değiştirir, düşman yapay zekasını kolaylaştırır, can sayısını artırır ve benzeri. Elbette puristler bu özelliğe alay edecek, ancak benim gibi – 80’lerin ve 90’ların madeni paralı oyunlarını oynayarak büyümedim – bu özellik benim gibi biri için affedilebilir bir ortamda oyundan keyif almamı sağladı. Ve tabii ki, zorluğu gerçekten geriye dönmek isterseniz, sadece yeniden etkinleştirmeniz gerekiyor.

Super Pocket aynı zamanda her oyun için Kaydetme ve Yükleme Durumlarından tam olarak yararlanmanıza olanak tanır. Bu özellik özellikle Space Invaders, Rastan ve diğer yüksek skor peşinde koşma oyunlarında mükemmelleştirmek için hızlı bir şekilde kaydetme ve yükleme yapmak için oldukça kullanışlıydı. Tek bir eşyayı kaçırmanın suçluluğu bile yok çünkü kaydetme ve yükleme işlemi çok hızlı. Kaydetme durumları, cihaz kapatıldıktan sonra bile cihazda kalır, bu yüzden Capcom’un Bionic Commando’sunda yüksek bir skor için şarjı tükenirse endişelenmeyin – birkaç saniye içinde tekrar yüklenir.

Şimdiye kadar oynadıklarım göz önüne alındığında, Super Pocket uzun süredir sıkıştırmaya çalıştığım bir mobil oyun isteğimi karşılıyor. Son birkaç yılda Nintendo Switch, Steam Deck ve cep telefonum arasında gidip gelmişimdir: Switch açıkçası favori Nintendo özel oyunlarımın yuvasıdır, Steam Deck ise kaba yapısına rağmen harika bir PC alternatifidir ve telefonum sadece Brotato ve Vampire Survivors için kullanılır. Pocket, arada bir tam olarak uyar, özellikle retro oyunlara olan böyle bir ilgim olduğu için. Cebime sığan küçük ancak değerli bir el konsolu olduğu için, telefonumda bulunmayan birçok retro ve indie oyunla dokunsal, kaliteli bir deneyim sunuyor. Ve yeni bir Switch oyunundan daha az maliyeti var. Bazı durumlarda, daha basit gerçekten daha iyidir.

Super Pocket, 14 – 16 Eylül tarihleri arasında Londra’daki WASD’de oynanabilir. 26 Ekim’de piyasaya sürülecek ve Capcom ve TAITO versiyonları için 49.99 £, Super Pocket Limited Edition Bundle için ise 119.99 £ fiyatla satışa sunulacak.

Ahmet Yılmaz

About Ahmet Yılmaz

Selam oyun severler! Ben Ahmet Yılmaz, Lepeta.net'in heyecan dolu dünyasında sizlere oyunların perde arkasından bakma fırsatı sunan bir yazarım. Bilgisayar mühendisiyim ve teknik detayları anlamayı seviyorum. Oyunlar benim için sadece eğlence aracı değil, aynı zamanda sanat eserleri. Lepeta.net'teki görevim, en yeni oyun haberlerini takip etmek ve sizlere en güncel içerikleri sunmak. Oyunların derinliklerine inmeyi ve geliştiricilerin emeklerini öne çıkarmayı amaçlıyorum.

Check Also

Diablo 4’yü Görsel Yardım Almadan Tamamlayan İlk Kör Bireyle Tanışın.

Ty “Tyleniphe”, World of Warcraft ve Diablo gibi oyun serileri oynayarak büyüdü. Arkadaşlarıyla domuz kesmekten …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Konya Oto Ekspertiz www.ocianews.com